Co o nas mówią najnowsze polskie słowa? – nad tym, a także nad zmianami w naszym języku, będą zastanawiali się uczestnicy spotkania z językoznawcą dr Agatą Hącią, które będzie towarzyszyło konkursowi pt. „Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku”. Odbędzie się on już 14 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Organizatorem konkursu jest Powiat Stalowowolski, a partnerami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Stalowej Woli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że we wcześniejszych edycjach konkursu jego gośćmi specjalnymi byli znani i cenieni językoznawcy – prof. Andrzej Markowski oraz prof. Jerzy Bralczyk. W ubiegłym roku odwiedził nas z tej okazji dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, pisarz oraz były sekretarz laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Wisławy Szymborskiej.

Tym razem, przy okazji konkursu „Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku” do Stalowej Woli zawita również ciekawy gość – dr Agata Hącia. To autorka książek, językoznawca, adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i współpracownica Rady Języka Polskiego. W stalowowolskiej MBP – nie tylko dla uczestników konkursu językowego, ale dla wszystkich zainteresowanych, wygłosi wykład pt. „Zmiany w świecie – zmiany w języku. Co o nas mówią najnowsze polskie słowa”. – Jestem przekonany, że będzie to bardzo ciekawe spotkanie. Wszystkich miłośników poprawnej polszczyzny zachęcam do udziału w nim, a także do udziału w organizowanym przed wykładem konkursie. Jak zwykle, na zwycięzców czekają cenne nagrody ufundowane przez Powiat Stalowowolski – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Spotkanie z dr Agatą Hącią i poprzedzające je zmagania językowe odbędą się 14 września (sobota). Na wykład wstęp będzie wolny, ale wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie, muszą się wcześniej zapisać. Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 12 września w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli (ul. Podleśna 15) oraz w Bibliotece Pedagogicznej w Stalowej Woli (ul. Orzeszkowej 2). Można je przynieść osobiście, ale można je również wysłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia są dostępne na stronach internetowych:

  • Powiatu Stalowowolskiego

Do pobrania:

Karta zgłoszenia

Regulamin

Konkurs jest adresowany do wszystkich osób powyżej 16. roku życia, z pewnym zastrzeżeniem: regulamin wyklucza z udziału w nim polonistów i laureatów I miejsca dwóch kolejnych edycji konkursu. Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na 21 pytań testowych, przygotowanych przez Annę Garbacz. Konkurs rozpocznie się o godz. 15:00, ale uczestnicy powinni zjawić się wcześniej, żeby dopełnić formalności związanych z uczestnictwem.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o nagrodach, których pula wynosi łącznie 3 000 złotych. Oprócz gotówki ufundowanej przez Powiat Stalowowolski, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Stalowej Woli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich  Rzeszowie ufundowała nagrody książkowe.

P.S.