Tłumy ludzi przewinęły się w ostatnią niedzielę w Żabnie, gdzie odbyła się siódma edycja „Hubertusa Nadsańskiego”, jednej z największych w regionie imprez dla miłośników łowiectwa i jazdy konnej. Organizatorzy: Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu i Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem przygotowali wydarzenie bogate w przeróżne atrakcje.

„Hubertus” to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez miłośników konnej jazdy na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego. Nazwa pochodzi od świętego Huberta - patrona myśliwych, leśników i jeźdźców, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim przypada na 3 listopada, jednak ze względu na jesienną, niepewną aurę „Hubertusy” często organizowane są dużo wcześniej.

Święto rozpoczęło się od Mszy Świętej w radomyskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia odprawionej w intencji myśliwych i jeźdźców. Celebrowanej liturgii, której przewodniczył ks. Janusz Filarowski, asystowało 24 pocztów sztandarowych kół łowieckich z tarnobrzeskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego, a oprawę muzyczną sprawował chór parafialny „Soli Deo” z Tarnowskiej Woli.

Eucharystia była wyjątkowa dla ks. proboszcza kanonika Józefa Turonia, kustosza Sanktuarium, który niebawem po 35 latach posługi kapłańskiej odejdzie na emeryturę. Z tego względu, w podzięce i uznaniu pełnej zaangażowania pracy duszpasterskiej i społecznej dla dobra parafii i Sanktuarium, ksiądz proboszcz otrzymał od głównego celebranta medal Św. Jana Pawła II. Skierował również życzenia wielu lat zdrowia i łask bożych.

Druga część świętowania miała już miejsce w Żabnie. Tutaj na nadsańskich błoniach odbył się atrakcyjny i widowiskowy bieg świętego Huberta, czyli gonitwa na koniach „za lisem”, a właściwie za lisim ogonem, przypiętym do ramienia jeźdźca. „Lisem” jest zwycięzca poprzedniej edycji biegu. Stara się on uciec przed innymi jeźdźcami uczestniczącymi w tym bezkrwawym polowaniu, a których zadaniem jest zerwanie mu z ramienia lisiej kity. Komu uda się ta sztuka, ten zostaje zwycięzcą i otrzymuje prawo wcielenia się w rolę „lisa” w roku następnym.

W tym roku lisią kitę trzymał Krzysztof Korniak, który uciekał na klaczy „Bajka”, zaś „lisa” upolował Jakub Lasiński na koniu „Arbit”. Puchary dla zwycięzcy biegu oraz najmłodszej zawodniczki i najstarszego uczestnika wręczyła Wicemarszałek Ewa Draus w towarzystwie Wójta Jana Pyrkosza. Natomiast wszystkie konie otrzymały ozdobne flo.

Bieg, jak co roku, zorganizowali Maria i Andrzej Bieńkowie – właściciele stadniny koni w Żabnie, którym później wręczono podziękowanie za zasługi dla jeździectwa.

Na błoniach nadsańskich zaprezentowane zostały także efektowne pokazy umiejętności koni w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej kawalerii 24 Pułku Ułanów „Kowali z Borowa”, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Obojnej oraz młodych zawodniczek z Klubu Jeździeckiego „Baria” z Żabna.

Po widowiskowych atrakcjach z udziałem jeźdźców konnych, na stadionie miało miejsce oficjalne otwarcie i powitanie gości, którego dokonali Łowczy Okręgu Tarnobrzeskiego Robert Bąk i Wójt Gminy Jan Pyrkosz. Otwarcie poprzedziło wprowadzenie sztandarów kół łowieckich przy akompaniamencie sygnalistów „Raróg”.

Wśród obecnych, a także przybyłych w trakcie święta gości znaleźli się m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Wicestarosta Powiatu Stalowowolskiego Mariusz Sołtys, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego Adam Mach, Komendant Powiatowy PSP w Stalowej Woli mł. bryg. Szczepan Kozioł, Powiatowy Lekarz Weterynarii Janusz Sudoł, Kierownik Biura ARiMR w Stalowej Woli Łukasz Durek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli Stanisław Tyrpin, Dyrektor o/Banku Spółdzielczego w Radomyślu Łukasz Gałka, Kierownik Posterunku Policji w Radomyślu Józef Hajdo oraz przedstawiciele lokalnego samorządu i strażaków ochotników.

Zaproszenie na imprezę przyjęli także Nadleśniczowie Nadleśnictw: Gościeradów – Mirosław Mach, Rudnik nad Sanem - Andrzej Tofilski i Ostrowiec Świętokrzyski – Adam Podsiadło.

„Hubertus” był doskonałą okazją do wręczenia licznych odznaczeń, medali, wyróżnień i podziękowań dla osób zasłużonych dla łowiectwa Okręgowego Polskiego Związku Łowiectwa w Tarnobrzegu. Wręczenia wraz gratulacjami i życzeniami dokonali: Łowczy Okręgu Robert Bąk, Wicemarszałek Ewa Draus, Wójt Jan Pyrkosz i Wicestarosta Mariusz Sołtys.

Liczni wyróżnieni otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Medale PZŁ. Odznaczenia od kół łowieckich otrzymali także rolnicy. Wyróżnione zostały ponadto osoby zaangażowane, wspierające i udzielające pomocy w myśliwskiej codzienności i współtworzące tarnobrzeski okręg PZŁ. Podziękowania za pomoc w organizacji imprezy trafiły m.in. do Prezesa Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie” Juliana Genei i Dyrektor GCK Teresy Lachowskiej.

Podczas imprezy wręczono także osobom zasłużonym dla łowiectwa, myślistwa i jeździectwa okolicznościowe grawetrony przyznane przez Zarząd Powiatu Stalowowolskiego. Uhonorowano w ten sposób Powiatowego Lekarza Weterynarii Janusza Sudoła, Leśniczego Leśnictwa Rzeczyca Długa Jarosława Luberę i Juliana Geneję.

Miłym akcentem było uhonorowanie tegorocznej Wicemistrzyni Polski juniorów w strzelectwie myśliwskim Igi Trubiłowicz – reprezentantki PZŁ Okręg Tarnobrzeg. Gratulacje wraz nagrodą w postaci kamizelki strzeleckiej wręczył jej Wiceminister Marcin Warchoł.

Część oficjalną zakończyło wyprowadzenie sztandarów przy dźwiękach hymnu „Darz Bór”.
Atrakcją „Hubertusa Nadsańskiego” były liczne wystawy przyrodnicze, wystawy trofeów łowieckich, wyrobów pszczelarskich oraz stragany z potrawami, z królującej w ten dzień dziczyzny, przygotowane przez koła łowieckie zrzeszone w zarządzie okręgowym PZŁ z Tarnobrzega. Były też stoiska z jadłem i słodkimi wypiekami przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, stoiska z rękodziełem artystycznym, wyposażeniem dla myśliwych i jeźdźców.

Impreza w Żabnie obfitowała w inne atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz psów myśliwskich i ptaków łowieckich. Każdy chętny mógł przejechać się konno, a dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, łowieckie koło fortuny z nagrodami. Niedzielne święto uświetnił muzycznie koncert Roberta Kasprzyckiego z zespołem oraz występ zespołu sygnalistów „Raróg” z grupą wabiarzy.

„Hubertus Nadsański” to wydarzenie już na stałe wpisane w kalendarz imprez kulturalnych gminy i regionu. Niezmiennie od lat cieszy ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród sympatyków myślistwa, leśnictwa i miłośników koni. Również i w tym roku impreza zgromadziła szeroką publiczność, co potwierdza, ze sprawdziła się przyjęta formuła organizacji imprezy.

Organizatorami święta byli: Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu i Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, a współorganizatorami: Stadnina Koni Żabno, Sołectwo Żabno, LZS Żabno i Lasy Państwowe.

P.C.

Fot. Dawid Wąsikowski

Udostępnij