Czwarta edycja Święta Żurawiny odbyła się 11 września 2022 roku na boisku piłkarskim w Nowinach. Były gry i zabawy, stoły degustacyjne, stoiska pokazowe i występy muzyczne. Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Noviny”, firmę Fieldstone Investments II – właściciela plantacji żurawiny oraz Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem i Gminne Centrum Kultury.

Piknik był okazją, aby poznać wyjątkowy smak i świetne właściwości żurawiny, a także miło spędzić niedzielne popołudnie. W trakcie imprezy można było skosztować tradycyjnej kuchni polskiej, potraw na bazie żurawiny przygotowanych przez Stowarzyszenie „Noviny”, Koła Gospodyń Wiejskich z Chwałowic, Dąbrówki Pniowskiej, Żabna i Kępy Rzeczyckiej.

Odbyły się konkursy kulinarny na najlepszą potrawę z żurawiny oraz darów lasu. Komisja w składzie: wójt gminy Jan Pyrkosz, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, przedstawiciel firmy „Fieldstone Investments” Teresa Kowalska, menedżer plantacji Grzegorz Tys, mistrz kuchni Wojciech Wasilewski oraz Marlena Lachowska z GCK, za najsmaczniejszą potrawę z żurawiną uznała pasztet przygotowany przez KGW z Żabna. W drugim konkursie na najlepszą potrawę z darów lasu uznano danie „sałatka ziemniaczana z grzybami” przyrządzone przez KGW z Kępy Rzeczyckiej.

W bloku artystycznym zagrał tarnobrzeski zespół „SMYKLA BAND”. Specjalną atrakcją był pokaz mistrzów – samurajów z Grójca. Nie zabrakło zabawnych konkursów i gier z upominkami dla dzieci, prowadzonych przez grupę animatorów „Sztuka rozrywki”. Najmłodsi mogli też pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni. Na finał imprezy zagrała gwiazda wieczoru zespół „SHANTEL”.

Nieprzypadkowo impreza jest organizowana w Nowinach. W tej miejscowości bowiem prowadzona jest najnowocześniejsza i największa w Europie plantacja żurawiny wielkoowocowej. Założona w 2013 roku plantacja stale się powiększa i aktualnie obszar upraw obejmuje 42 ha. W Nowinach żurawina znajduje sprzyjające i odpowiadające wymaganiom warunki glebowe. Owoce żurawiny mają właściwości lecznicze i prozdrowotne, zapobiegają chorobom, odchudzają i z powodzeniem stosowane są w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Na plantacji korzysta nie tylko inwestor, ale też okoliczni mieszkańcy, którzy mają miejsca pracy.

P.C.

Fot. GCK

Udostępnij