Zuchy i harcerze z diecezji sandomierskiej uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Bieszczadnik 2022”. Impreza, pod patronatem Ordynariusza Sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza i Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza odbyła się w parafii Wola Rzeczycka w dniach 10-11 czerwca 2022 roku. Świętowano także 30-lecia istnienia ZHP w Woli Rzeczyckiej.

W piątek, 10 czerwca 2022 r., uczestnicy rozlokowali się na terenie bazy harcerskiej szczepu „Bieszczadnicy”. Tak powstało małe miasteczko harcerskie, gdzie uczestniczono w apelu inauguracyjnym. Po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu, wszyscy uczestnicy przemaszerowali do kościoła na Mszę św. Eucharystię, w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów diecezji sandomierskiej, sprawował ks. proboszcz Marcin Hejman – kapelana Szczepu ZHP „Bieszczadnicy”.

Zwieńczeniem tego dnia było ognisko, które rozpalił ks. Dariusz Sidor – kapelan zuchów i harcerzy diecezji sandomierskiej. Zuchy i harcerze z poszczególnych środowisk prezentowali wybraną przez siebie piosenkę harcerską bądź zuchową, którą uważali, że jest dla nich hitem w ich działalności na przestrzeni lat. I w ten sposób powstała „Harcerska lista przebojów”. W wyniku głosowania wygrała piosenka „Bieszczadzki trakt”. Po zakończeniu spotkania ognisko nadal płonęło i nadszedł czas na wieczorne przy ognisku rozmowy.

Następnego dnia, tj. w sobotę, od rana odbywały się przesłuchania zespołów i solistów zuchowych i harcerskich. Łącznie uczestnicy wysłuchali 11 zespołów i 16 solistów. W trakcie przesłuchań, część młodzieży udała się do Radomyśla na Dzień Młodych Diecezji Sandomierskiej, gdzie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Po obiedzie rozpoczął się blok programowy „Zdobywamy sprawności”. Zuchy – „Lalkarza”, a harcerze zdobywali sprawność „Aktora”. Odbyło się również spotkanie z teatrologiem Beatą Lewicką, która poprowadziła warsztaty teatralne.

O godz. 17.00 jurorzy ogłosili wyniki przesłuchań i odbyło się rozdanie nagród. Następnie gospodarze z okazji ich 30-lecia przygotowali podziękowania i mały koncert życzeń dla tych, którzy przeszli przez ich szeregi, dla władz samorządowych oraz rodziców, sponsorów i przyjaciół. Na zakończenie festiwalu uczestnicy odtańczyli „Belgijkę” i rozpoczął się festyn harcerski. Muzyczną oprawą zajęli się Karolina i Zbigniew Wermińscy.

Zuchy, harcerze, instruktorzy dziękują wszystkim za wszelką pomoc przy organizacji festiwalu.

Czuwaj
KADRA SZCZEPU

Udostępnij