Tegoroczna, już dziesiąta edycja Festiwalu Kameralnych Zespołów Akordeonowych, odbyła się w dniach 7-8 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli. Z powodu zagrożeń pandemicznych odbyła się w wersji online. Pomimo utrudnień przyciągnęła jak zwykle liczną grupę uczestników z całej Polski. Rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach podzielonych wiekowo oraz ze względu na aparat wykonawczy – zespoły akordeonowe jednorodne i zespoły mieszane z udziałem akordeonu.

W przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali się także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia ze Stalowej Woli. W kategorii „Zespoły kameralne mieszane szkół muzycznych I stopnia” wystąpili Aleksandra Szozda (skrzypce) i Victor Czuliński (akordeon), których przygotowali Bożena Hałys i Piotr Szafraniec. Duet uzyskał I miejsce. Duet Marcin Oleksak i Radosław Wilk, przygotowany przez Angelikę Stelmach – Kułagę, zajął III miejsce w kategorii „Zespoły akordeonowe jednorodne szkół muzycznych I stopnia”. Podkreślić należy, że dla Marcina i Radosława był to pierwszy konkurs tej rangi, są oni bowiem uczniami dopiero IV klasy szkoły muzycznej I stopnia.

W kategorii „C” – ”Jednorodne zespoły akordeonowe szkół muzycznych II stopnia” – laureatem II miejsca został Kwintet akordeonowy w składzie: Mikołaj Wybacz, Patryk Jagodziński, Hubert Smutek, Maciej Zbyrad, Tymoteusz Kak przygotowany przez Krzysztofa Garbacza.

Członkowie komisji konkursowej: prof. Bogdan Dowlasz – przewodniczący z Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz prof. Zbigniew Ignaczewski z Akademii Muzycznej w Łodzi podkreślili fakt, że mimo trudnej sytuacji w Polsce stalowowolski konkurs przyciąga jak zawsze bardzo liczną grupę wykonawców z całego kraju. W tym roku, oprócz czterech zespołów ze Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli, pojawili się wykonawcy z Lublina, Zabrza, Radomia, Tarnowa, Stargardu, Gliwic, Sanoka, Chełma, Raciborza, Tarnobrzega, Jarosławia i Niwisk. Łącznie w Festiwalu wzięło udział 17 zespołów.

KRZYSZTOF GARBACZ

Aleksandra Szozda (skrzypce) i Victor Czulński (akordeon) – laureaci I miejsca

 

Aleksandra Szozda (skrzypce) i Victor Czulński (akordeon) – laureaci I miejsca

 

Kwintet akordeonowy Mikołaj Wybacz, Patryk Jagodziński, Hubert Smutek, Maciej Zbyrad, Tymoteusz Kak – II miejsce

 

Marcin Oleksak, Radosław Wilk – laureaci III miejsca

Udostępnij