Za nami kolejna edycja Koncertu Kapel Ludowych „Na straży tradycji”. Do udziału w tegorocznej imprezie zaproszone zostały zespoły kultywujące tradycje ludowe w regionie, prezentujące własny repertuar. 12 września 2021 roku w niżańskim Parku Miejskim wystąpili: Kapela „Iskierczanie” z Dębicy, Młodzieżowa Kapela Ludowa „Pogórzanie” z Dynowa oraz Niżańska Kapela Ludowa.

Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia została zorganizowana przez NCK „Sokół” w roku 2014 i od tamtej pory placówka stara się kontynuować tę piękną tradycję. Gratulacje i życzenia dla zespołów przekazali na scenie dyrektor NCK „Sokół” Radosław Maziarz i zastępca burmistrza gminy i miasta Nisko Zbigniew Kotuła.

Niżańska Kapela Ludowa

Niżańska Kapela Ludowa to zespół, który od początku istnienia (1974 r.) kultywuje tradycje ludowe w naszym regionie. Bogaty repertuar i ciekawe opracowania muzyczne sprawiają, że kapela nieustannie koncertuje i jest obecna na wielu imprezach w całym województwie. Uświetnia imprezy okolicznościowe, biesiadne i religijne. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. Wysoki poziom muzyków kapeli przekłada się na nagrody i sukcesy, a konkursowe występy przynoszą niżańskiej kapeli rokrocznie wiele nagród. Od początku kierownikiem kapeli jest Mieczysław Koziarz. Na scenie wystąpili: Lucyna Koziarz – śpiew, Jadwiga Koziarz – śpiew i skrzypce, Jakub Koziarz – śpiew i klarnet, Mieczysław Koziarz – akordeon, Tadeusz Kara – kontrabas. Razem z Niżańską Kapelą wystąpiły: Julia Przywara, Zuzanna Cagara, Lena Solarz i Kornelia Mruk.

Kapela „Iskierczanie” z Dębicy

Kapela „Iskierczanie” powstała w lutym 2017 roku z inicjatywy Anny i Stanisława Czapli. Jest nieodłącznym elementem zespołu regionalnego „Iskierczanie”, w skład którego wchodzi również: grupa śpiewacza dziecięca, młodzieżowa i dorośli. Głównym celem działalności kapeli jest przede wszystkim zachowanie i ocalenie od zapomnienia tradycyjnej muzyki ludowej i śpiewu. Członkowie zespołu to miłośnicy tradycyjnej muzyki ludowej, którzy stale pogłębiają swoją wiedzę, korzystając z doświadczenia starszych muzykantów - mistrzów, którzy są dla nich autorytetem w tej dziedzinie. Często występują na koncertach scenicznych, festiwalach i tradycyjnych potańcówkach. Ponadto, biorą udział w przeglądach, konkursach, gdzie osiągają wysokie lokaty. „Iskierczanie” są zawsze otwarci na współpracę z innymi zespołami, stowarzyszeniami lub instytucjami w celu promowania tradycyjnej kultury ludowej. Występujący skład instrumentalny: - Stanisław Czapla – basy, - Jakub Czapla - skrzypce prym, - Bogusław Kamiński - skrzypce sekund.

Kapela Ludowa „Pogórzanie” z Dynowa

Od kwietnia 2014 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dynowie rozpoczęła działalność Młodzieżowa Kapela Ludowa, która przyjęła nazwę „Pogórzanie”. Opiekunem i inicjatorem powstania kapeli jest Andrzej Sowa – nauczyciel muzyki, kierownik kapeli ludowej „Młoda Harta”. 21 czerwca 2014 roku kapela wzięła udział w XXI Ogólnopolski Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim, w którym zajęła III miejsce. Występujący skład: Barbara Sowa - skrzypce prym, Wiktoria Siry - skrzypce sekund, Marceli Grzegorzak - cymbały, Patryk Spławiński - bas, Marcin Ryba - wokal, Andrzej Sowa - kierownik kapeli.

N.C.

Niżańska Kapela Ludowa w koncertowej akcji

Udostępnij