W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pysznicy miało miejsce pierwsze Narodowe Czytanie, które odbyło się 4 września 2021 roku. Lekturą tegorocznej, jubileuszowej edycji tego wydarzenia była, „Moralność Pani Dulskiej”. Biblioteka przygotowała z tej okazji wystawę poświęconą życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej.

Mieszkańcy gminy Pysznica mieli przyjemność wcielić się w rolę postaci wykreowanych przez Gabrielę Zapolską. Biblioteka przygotowała na tę okazję miłą dla oka scenografię oddającą charakter burżuazyjnego salonu. Wydarzenie kulturalne przebiegło w sympatycznej, kameralnej atmosferze. Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość zakupu książek z pamiątkową pieczęcią, przesłaną z kancelarii Prezydenta RP.

„Moralność Pani Dulskiej” składa się z trzech aktów, a każdy z nich z kilku lub kilkunastu scen. Mieszkańcy gminy chętnie wzięli udział w wydarzeniu:
• Akt pierwszy odczytali pyszniczanie.
• Akt drugi przedstawili mieszkańcy Kłyżowa, Słomianej, Piskorowego Stawu, Krzaków i Studzieńca.
• Akt trzeci zaprezentowali nauczyciele z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jastkowicach oraz mieszkańcy tej miejscowości.
Interpretacje poszczególnych scen tragifarsy przyjęto z wielkim aplauzem.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie na stałe wpisze się w harmonogram imprez kulturalnych w gminie Pysznica – akcentują pracownicy GBP w Pysznicy.

B.P.

 

Udostępnij