Stalowowolski historyk i regionalista Roman Niwierski otrzymał indywidualną Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury”. Został uhonorowany za książkę pt. „Katyń. Prawda i zakłamanie”, wydaną przez Urząd Miasta Stalowej Woli w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uroczysta Gala rozdania nagród odbyła się 30 czerwca 2021 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Wnioskodawcą przyznania nagrody był Urząd Miasta Stalowej Woli.

 

Roman Niwierski – laureat Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury”

Znak Kultury

Doroczna Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” przyznawana jest za wybitne osiągnięcia oraz działalność artystyczną o szczególnym i prestiżowym znaczeniu dla kultury województwa podkarpackiego. Przyznawanie nagrody ma na celu wyróżnienie i uhonorowanie twórców indywidualnych, zespołów artystycznych, związków twórczych, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów za ich twórczą i artystyczną działalność, wkład w rozwój kultury w województwie podkarpackim, upowszechnianie kultury, edukację kulturalną, ochronę materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz promocję polskiej kultury i dziedzictwa kulturowego regionu na arenie krajowej i międzynarodowej.

Regionalnym okiem

W polskiej historiografii o Katyniu napisano już de facto wiele, ale książka historyka Romana Niwierskiego jest nie tylko całościowym spojrzeniem na historię Zbrodni Katyńskiej, ale również regionalnym podejściem do tej kwestii. Autor pisze w sposób interesujący, dobrze skomponowany tekst wzbogacony jest licznymi źródłami, a przede wszystkim z godnością i szacunkiem dla pomordowanych polskich oficerów. Książka „Katyń. Prawda i zakłamanie”, pomimo że napisana została według zasad metodologii historycznej, jest bardzo atrakcyjna dla przeciętnego czytelnika, a zawartość wiedzy, którą nam przekazuje autor, jest naprawdę imponująca. Swoją narrację podpiera dziesiątkami cytatów, wyciągami z dokumentów, odniesieniami do wypowiedzi bezpośrednio zaangażowanych w zbrodnię dygnitarzy sowieckich.

„Katyń. Prawda i zakłamanie” jest zajmującą lekturą, stojącą na wysokim poziomie merytorycznym i narracyjnym. Nawet, jeśli nie stanowi przełomu w badaniach nad Zbrodnią Katyńską, ma szereg atutów. Chociażby życiorysy „stalowowolskich katyńczyków”, ukazanych jako wzory postaw patriotyzmu – gotowości do walki o wolność Ojczyzny, ale także codziennej pracy dla niej w warunkach wolności i posiadania własnej państwowości. Jak podkreśla sam autor, zbrodnia i sprawa katyńska kryją jeszcze wiele tajemnic, a wspomniane opracowanie ujawnia znaczną część tych mrocznych sekretów.

O autorze słów kilka

Roman Niwierski – historyk, regionalista, pisarz i działacz społeczny, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego Studiów Doktoranckich Wydziału Socjologiczno-Historycznego, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola (Okręg Podkarpacki), gdzie aktywnie działa na rzecz obrony godności imienia i pamięci żołnierzy AK, wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Stalowa Wola Boxing Team. Zadebiutował pracą pt. „Budownictwo sakralne w PRL-u na przykładzie budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli”, która została nagrodzona w konkursie IPN im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2007 (wydanie książkowe: Stalowa Wola 2011). Autor licznych artykułów w czasopismach naukowych i popularnych: „Mater ecclesiarum. Dzieje budowy kościoła pw. św. Floriana w Stalowej Woli” (2012); „Sikorski. Szkoła charakterów” (2014); „Stalowy ring. Historia sekcji bokserskiej w Zakładowym Klubie Sportowym „Stal” Stalowa Wola w latach 1939-1977” (2016), „Katyń. Prawda i zakłamanie” (2017, 2020 wyd. 2 rozszerzone i uzupełnione). Podejmuje liczne prace badawcze na szczeblu regionalnym służące utrwalaniu i rozpowszechnianiu historii, tradycji i dziedzictwa ideowego – etosu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

I.P.

 

Okładka książki „Katyń. Prawda i zakłamanie”

Filmową relację można zobaczyć TUTAJ.

Udostępnij