Mianem manifestacji lokalnego patriotyzmu określił niżański burmistrz Waldemar Ślusarczyk przesłanie filmu animowanego „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”. Premierowy pokaz odbył się 11 czerwca 2021 roku w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”. Po projekcji promowano podręcznik historyczny dla najmłodszych „Czy wiecie, że…” oraz pocztówki „Nowe miasto w starej szacie”.

– Ten film w nietypowy sposób ukazuje historię naszego pięknego miasta Niska. Jest to niesamowita manifestacja lokalnego, i nie tylko lokalnego, patriotyzmu. Manifestacja naszej polskości. Bardzo dziękuję twórcom. Jestem pod wielkim wrażeniem – mówił burmistrz Waldemar Ślusarczyk tuż po premierze.

Reżyserem, scenarzystą, scenografem, twórcą postaci oraz montażystą jest znakomita niżańska artystka Paulina Kara. Jest niżanką z urodzenia i zamieszkania. Od lat zajmuje się malarstwem, lalkarstwem, ceramiką, rzeźbą i instalacją artystyczną. Głównym motywem jej prac jest postać ludzka. Charakterystyczne dla jej twórczości są lalki, które pełnią pierwszoplanową rolę w filmie o Nisku.

Integralną częścią filmu jest muzyka, której charakter zmienia się wraz z prezentowanymi treściami i odzwierciedla stany emocjonalne bohaterów. Napisał ją Tomasz Kara-Sajek – muzyk zespołu „Baśnie Zebrane”. Głosu postaciom użyczyła szóstoklasistka Zuzanna Żbik, która w przyszłości chciałaby zajmować się dubbingowaniem filmów animowanych. Natomiast roli konsultanta historycznego filmu podjął się Tomasz Żbik

Jak wyjaśniał dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” Radosław Maziarz, film „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto” powstał w technice animacji poklatkowej. Sama technika nie jest skomplikowana, ale wymaga od twórcy anielskiej cierpliwości. By mógł powstać dwudziestominutowy film, autor musi wykonać i zmontować około 40 tysięcy zdjęć. O efekcie końcowym decyduje kunszt artystyczny twórcy. Film przedstawia historię Niska od najdawniejszych czasów do czasów uzyskania praw miejskich. Z założenia ma być narzędziem edukacyjnym Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji. Z uwagi na niekwestionowane walory artystyczne, produkcja powinna spotkać się z uznaniem nie tylko młodego, ale i dojrzałego widza.

Nawiązując do powstania tak niecodziennego filmu dyrektor poinformował, że w 2019 roku Niżańskie Stowarzyszenie dla Kultury we współpracy z Niżańskim Centrum Historii i Tradycji napisało projekt po nazwą „Dzieje miasta w pięciu odsłonach”. Przedłożony wniosek otrzymał grant w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach Projektu Grantowego pt. „Wsparcie inicjatyw związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym”, realizowanym przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Efektem realizacji projektu jest już film, książka i pocztówki.

Jeśli chodzi o książkę – podręcznik „Czy wiecie, że…”, są to 24 opowieści dla najmłodszych poszukiwaczy wiedzy o dawnym Nisku. Jego autorką jest Karolina Kutyła, a swoje współautorstwo zaznaczył także Ryszard Zemła. Podręcznik przepięknie zilustrowała pochodząca z Niska utalentowana artystka Magdalena Kara–Sajek. Konsultantem historycznym był Janusz Ogiński. Książka powstała z myślą o niżańskich placówkach edukacyjnych. Z kolei twórcą pięciu pocztówek, składających się na cykl „Nowe miasto w starej szacie”, jest niżański artysta fotograf Rafał Marchut.

PIOTR JACKOWSKI

Zdjęcia: Piotr Jackowski

Paulina Kara – autorka filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

Kadr z filmu „Historia Niska – czyli jak to się stało, że wyrosło miasto”

Jedna z pocztówek autorstwa Rafała Marchuta, przedstawiająca Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku

Udostępnij