Jak co roku, w gminie Radomyśl nad Sanem, z inicjatywy wójta Jana Pyrkosza, przywołuje się pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Także i teraz, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych środowisk oraz społeczności szkolnych, złożyli pokłon w miejscach pamięci.

Kwiaty i zapalone znicze złożono w Żabnie pod tablicą, zawieszoną na ścianie frontowej przydrożnej kaplicy. Upamiętnia st. post. Franciszka Główkę, zamordowanego w 1940 r. w Charkowie i post. Eugeniusza Gębalę, zamordowanego w Kalininie w 1940 r. Tutaj, oprócz delegacji samorządu, pokłon oddali krewni śp. Eugeniusza Gębali Helena Glanert i Władysław Borys, uczniowie z PSP w Woli Rzeczyckiej, przedstawiciele sołectwa i Stowarzyszenia Emerytów.

Wśród zamordowanych w 1940 roku obywateli polskich znaleźli się także mężczyźni pochodzący z Radomyśla. Samorządowcy odwiedzili miejsce pamięci radomyskich „katyńczyków”. Wiązanki kwiatów i zapalone znicze składane były w kościele na „Zjawieniu” pod tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej z Radomyśla – kpt. Maksymiliana Chmurę, por. Franciszka Chmielowca, por. Jana Geneję, por. Kazimierza Geneję, starszego posterunkowego Wincentego Skoczka.

W Antoniowie cześć oddano zamordowanemu w 1940 roku w Katyniu oficerowi Wojska Polskiego mjr. Zdzisławowi Konopce. Upamiętnia go tablica, zawieszona w 2020 roku w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, na frontonie biblioteki.

Kwiaty i zapalone znicze złożono też pod tablicą, usytuowaną na frontonie WDK w Chwałowicach. Upamiętnia oficera Wojska Polskiego mjr. Tadeusza Kirchnera, pochodzącego z Chwałowic, zamordowanego przez sowieckie NKWD w Charkowie w 1940 roku. Razem z uczniami i nauczycielami szkoły w Chwałowicach odśpiewano hymn narodowy.

Delegacja samorządowa złożyła kwiaty i znicze pod tablicą umieszczoną na ścianie Domu Ludowego w Witkowicach. Poświęcona jest zamordowanemu w 1940 roku w Kalininie policjantowi asp. Władysławowowi Rybakowi.

W przemówieniach wójt Jan Pyrkosz przypominał tragiczne losy polskich oficerów, zamordowanych w pięciu miejscach ówczesnego Związku Sowieckiego: Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku. Podkreślał, jak ważna w obliczu tak tragicznych wydarzeń jest dla wszystkich pamięć i modlitwa za tych, którzy zostali zamordowani przez sowieckich oprawców. Ważna jest też świadomość Polaków, jaki naród był i jest dla nas odwiecznym wrogiem zamieszkującym obecnie „imperium zła”, a który brutalnie poddaje eksterminacji naród Ukrainy.

13 kwietnia 2023 roku w gminie upamiętniono ofiary Zbrodni Katyńskiej, których tragiczny los nie był znany przed 1989 rokiem wobec ukrywanej i zakłamywanej przez władze komunistyczne historii. Wtedy jeszcze mord katyński, był w oficjalnej historii, dziełem Niemców. W rzeczywistości była to makabryczna zbrodnia wojenna, zagłada polskich elit i kwiatu polskiej inteligencji, dokonana przez najwyższe kierownictwo Związku Sowieckiego. Zamordowanych zostało wówczas w Miednoje, Katyniu, Kalininie – Miednoje, Smoleńsku – Katyniu oraz Charkowie – Piatichatkach 22 tysiące Polaków, uznanych za wrogów władzy sowieckiej.

Zorganizowane wydarzenia pozwoliły godnie uczcić pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ten sposób oddano pokłon tym, którym nasze pokolenie zawdzięcza odzyskanie niepodległości i wolności.

P.C.

Fot. D.W.