Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniowie powstała w 1911 roku. Założycielami byli: organista Feliks Szewczyk, ks. dziekan Teofil Bukietyński oraz dwaj mieszkańcy wsi Antoniów: Franciszek Śpiewak i Franciszek Jędral. Na ten sam rok datuje się powstanie Orkiestry Dętej, której kapelmistrzem był Żyd Pina Wydyja.

Pierwsza remiza strażacka powstała na granicy Antoniowa i Woli Antoniowskiej. Miała kształt szopy, wykonanej z drewnianych bali, która kryta była strzechą. Wewnątrz stał wóz konny, drewniany z sikawką ręczną. Remiza graniczyła z gorzelnią oraz spichlerzem na zboże (dzisiejsza Izba Regionalna).

Po I wojnie światowej funkcję woźniców pełnili Emil Woźniak i Julian Pyrkosz. W czasach okupacji niemieckiej i po wyzwoleniu naczelnikiem jednostki OSP był Jan Żeżuła, który po przejściu w stan spoczynku zrzekł się funkcji na rzecz Wincentego Onackiego.

W 1947 roku w czasie gwałtownej burzy remiza została dotkliwie uszkodzona. Wynikiem tych zniszczeń była konieczność rozbiórki budynku. Cały sprzęt, który posiadała straż, został przewieziony do tzw. "czworaków dworskich". Po tym wydarzeniu mieszkańcy Antoniowa i władze prezydium rady gromadzkiej wyremontowali budynek.

W latach 50 OSP brała czynny udział w zawodach sportowo - pożarniczych. Największym osiągnięciem jednostki było zajęcie pierwszego miejsca w zawodach rozgrywanych w Tarnobrzegu, za co w nagrodę otrzymała pompę po3.

W czasie kiedy przewodniczącym Prezydium Rady Gromadzkiej został Józef Hołody powstała inicjatywa budowy nowej strażnicy. Po uwzględnieniu wszystkich formalności przez naczelnika Wincentego Onackiego oraz ówczesnego sołtysa Antoniowa, zorganizowano zbiórkę funduszy na rozpoczęcie budowy remizy. W tym czasie strażacy zaczęli prowadzić dokumentację, sporządzać sprawozdania, protokoły oraz książkę naczelnika. Datki na budowę płynęły głównie od mieszkańców wsi, ale także z zabaw i festynów, które organizowali członkowie OSP w Domu Ludowym. Z pieniędzy zebranych w formie datków zakupiono część cegły, a drugą zasponsorował właściciel cegielni Pniowskiej Roch Wrona. Remizę budowano w czynie społecznym.

Po śmierci naczelnika Wincentego Onackiego w toku walnego zebrania wyłoniono nowy zarząd, w skład którego wchodzili: prezes Józef Główka, naczelnik Tadeusz Maj, wiceprezes Stanisław Porębski, skarbnik Edward Oszust. Dla OSP Antoniów był to czas rozkwitu. Jednostka dostała samochód pożarniczy STAR 235 z pełnym wyposażeniem z Powiatowej Komendy w Tarnobrzegu. Na kierowcę został mianowany Bolesław Mścisz.

W pierwszej połowie lat 80-tych z funkcji naczelnika rezygnuje druh Tadeusz Maj. Na jego miejsce zostaje wybrany Jerzy Wesper, zastępcą Stanisław Jędral, prezesem Władysław Kamiński, sekretarzem Teofil Foltarz, skarbnikiem Czesław Pawłowski, a gospodarzem Dominik Czajka. W tym czasie powstaje Młodzieżowa Drużna Pożarnicza, na dowód czego zachowały się trofea oraz dyplomy za udział w zawodach sportowo-pożarniczych. W 1997 roku OSP zostaje włączona o Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Kiedy w roku 1998 stanowisko Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem obejmuje Jan Pyrkosz działający w porozumieniu z ówczesnym radnym gminy i członkiem OSP Janem Korzybskim dochodzi do przełomu w funkcjonowaniu jednostki. W toku walnego zebrania sprawozdawczo - wyborczego powołano nowy zarząd w skład którego weszli: prezes Stanisław Jędral, wiceprezes Kamil Majka, skarbnik Leszek Król, naczelnik Krzysztof Duma, sekretarz Sylwester Środek, gospodarz Krzysztof Król, a kierowcą został Marek Kamiński.

W 2006 roku po długich miesiącach starań został wykonany karosaż samochodu bojowego Star 266, który służy nam do dnia dzisiejszego. Od tego czasu jednostka z każdym rokiem była bogatsza o nowy sprzęt i umundurowanie, ale co najważniejsze w młodych i pełnych sił strażaków.

W 2011 roku OSP obchodziła 100 lecie swojej działalności. W tym roku w skład zarządu wchodzą: prezes Kamil Majka, wiceprezes Michał Korzybski, naczelnik Mariusz Kosiński, zastępca naczelnika Paweł Kurkiewicz, skarbnik Leszek Król, sekretarz Sylwester Środek, gospodarz i kierowca Jan Lachowski i po raz pierwszy kronikarz Karol Majka. Rok 2011 stał się także początkiem pełnego rozkwitu jednostki. Na nowo powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą chłopców i dziewcząt, organizowano zawody sportowo - pożarnicze w których nie raz OSP Antoniów zajmowała I miejsce, pozyskiwano najnowszy sprzęt.

W 2015 roku jednostka otrzymała samochód operacyjny KIA. Wykonano także kompleksowy remont strażnicy, a w późniejszym czasie przebudowę do stanu obecnego z dwoma boksami garażowymi, świetlicą, zapleczem kuchennym i altanką.

W 2018 roku dzięki staraniom wójta gminy Jana Pyrkosza podpisano umowę na budowę garażu. Zakończenie budowy nastąpiło z końcem roku, zaś poświęcenie przez księdza kapelana Józefa Turonia w roku 2019. W roku 2020 spełniły się marzenia strażaków. Jednostka otrzymała nowy upragniony samochód bojowy Volvo.

W bieżącym roku nastąpiła zmiana składu zarządu jednostki. W jego skład weszli: Prezes – Mariusz Kosiński, Wiceprezes – Kamil Majka, Wiceprezes i Z-ca Naczelnika - Krzysztof Duma, Naczelnik – Paweł Kurkiewicz, kierowca i gospodarz Marcin Kurkiewicz, Sekretarz - Michał Saładiak, Skarbnik – Karol Jędral, kronikarz – Sylwester Środek.

Od momentu nadania sztandaru jednostka OSP Antoniów corocznie uczestniczy w uroczystościach odpustowych. Wspólnie z księdzem proboszczem Markiem Mazurem reaktywowano także Straż Grobową. Straż z Antoniowa cieszy się szacunkiem i poważaniem wśród społeczności dzięki ludziom którzy ją tworzą.

G.R.

Fot. M.L.

Udostępnij