Ponad 9-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Lasy Janowskie do węzła Zdziary oddano do użytku 11 października 2021 roku. Nowa droga łączy północ Podkarpacia z południową Lubelszczyzną.

Droga ekspresowa S19 to element budowanego etapami, międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który ma połączyć północną i południową część Europy. Droga ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Na całej długości trasa ma mieć parametry autostrady lub drogi ekspresowej. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Wraz z nowo oddanym odcinkiem od Lasów Janowskich do Zdziar, na terenie naszego kraju kierowcy mają już do dyspozycji ok. 93 km drogi ekspresowej S19, zaś w realizacji jest ponad 310 km.

– Rząd udowadnia, że dotrzymuje słowa. To jest szczególnie ważne w tym miejscu, gdzie łączą się Podkarpacie i Lubelszczyzna, do niedawna jedne z najbardziej wykluczonych komunikacyjnie województw – mówił podczas uroczystości otwarcia opisywanego odcinka S19 minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Uczestniczący w niej również wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślał natomiast strategiczne znaczenie budowanej drogi ekspresowej dla rozwoju gospodarczego całego regionu.

– Podnosi ona znacznie wartość potencjału gospodarczego m.in. takich miast jak Stalowa Wola i Nisko. Dzięki takiej infrastrukturze jest większa szansa na ściągnięcie poważnych inwestorów – mówił wiceminister.

W otwarciu drogi wzięli udział nie tylko przedstawiciele rządu wraz z wojewodami lubelskim i podkarpackim, ale i wielu samorządowców, z marszałkami województw podkarpackiego i lubelskiego na czele, a także starostami powiatów – w tym starostą stalowowolskim Januszem Zarzecznym, prezydentami, burmistrzami i wójtami. Wszyscy podkreślali, jak ogromne dla całego regionu ma droga, którą określają mianem „kręgosłupa wschodniej Polski”.

Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że na Podkarpaciu w pełni zrealizowano do tej pory blisko 40 kilometrów drogi ekspresowej S19, a w realizacji jest kolejne 75 kilometrów. Jeszcze w tym roku na Podkarpaciu mają być oddane kolejne odcinki ekspresówki, istnieje spora szansa, że jeszcze przed świętami kierowcy pojadą nią od węzła Rudnik aż do Sokołowa. Natomiast do przyszłego roku trzeba poczekać na dokończenie odcinka Zdziary – Rudnik. Łączna długość S19 na terenie województwa podkarpackiego po zrealizowaniu wszystkich odcinków wyniesie prawie 170 kilometrów.

P.S.

 

Udostępnij