Pod patronatem medialnym Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” odbyły się w Dąbrówce Pniowskiej, w gminie Radomyśl nad Sanem, Dożynki Gminno – Powiatowe. Dziękowano Bogu za tegoroczne plony, dzielono się chlebem, podziwiano umiejętności lokalnych i zaproszonych artystów.

Świętowanie rozpoczęto okolicznościową Mszą św. dziękczynną, sprawowaną w kościele św. Zygmunta w Pniowie. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Marek Mazur, a oprawę muzyczną zapewniła Radomyska Orkiestra Dęta. Po Eucharystii w barwnym korowodzie udano się na plac przy Domu Ludowym w Dąbrówce Pniowskiej. Tam honory gospodarza pełniła wicewójt Izabela Szałaj. Natomiast obrzędu przekazania darów dożynkowych dopełnili starostowie uroczystości Bernarda Dudek i Stanisław Bartochowski. Uczyniono także zadość tradycji, dzieląc się chlebem z uczestnikami dożynek.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. Nie kryjąc radości z możliwości uczestnictwa w tak pięknym święcie, starosta Janusz Zarzeczny powiedział „Naszemu Czasowi”: – Cieszę się, że dożynki zorganizowano w takiej miejscowości jak Dąbrówka Pniowska. Dzięki temu można ją zauważyć. Ważne, że ludzie zainteresowali się tutejsza imprezą i licznie na nią przybyli. Wielka pochwała dla Gminy jako organizatora.

– Wieńców jest aż siedemnaście z terenu nie tylko naszej gminy, ale i całego powiatu. Uwagę zwracają także stoiska kulinarne przygotowane przez lokalne gospodynie i gospodarzy. Widać, że mieszkańcy są zadowoleni – podkreśliła w rozmowie z „Naszym Czasem” wicewójt Izabela Szałaj. Dodała, że osobiście nie potrafiłaby wybrać najpiękniejszego wieńca dożynkowego, gdyż wszystkie zasługują na pierwsze miejsce. Wspomniała również o dożynkowej ofercie artystycznej.

Konkurs na najpiękniejsze stoisko kulinarne, współfinansowane przez LGD Nowa Dęba, cieszył się dużym zainteresowaniem. Stoiska zostały przygotowane przez KGW i stowarzyszenia z gminy Radomyśl nad Sanem.

P.J.

Fot. Piotr Jackowski – Dożynkowy występ Dziecięco – Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Sanowiślaczki”

Udostępnij