Konkursy organizowane przez KRUS szansą na wygranie cennych nagród.

 

***

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Od 2003 roku konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencją Nieruchomości Rolnych i Państwową Inspekcją Pracy. Honorowy patronat nad XV edycją Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. W czternastu dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 17 tysięcy gospodarstw indywidualnych. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe – w ubiegłym roku zwycięzca został uhonorowany ciągnikiem o mocy 75 KM.

Konkurs jest jednym z licznych działań prewencyjnych, prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Do konkursu mogą być zgłaszane gospodarstwa, których właścicielami są osoby pełnoletnie, prowadzące produkcyjną działalność rolniczą, ubezpieczone w KRUS (przynajmniej jeden z właścicieli). Formularze zgłoszeniowe dostępne są w placówkach terenowych, oddziale regionalnym KRUS oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć w najbliższej PT lub OR KRUS w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2017 roku.

Właściciele gospodarstw mają okazję zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podstawą oceny gospodarstwa jest sprawdzenie, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w zgłoszonym gospodarstwie, a także czy eliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe. Komisje regionalne i wojewódzkie odnotowują zagrożenia w „Arkuszu oceny gospodarstwa”.

Podczas oceny brane są pod uwagę:

* ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy
* stan budynków inwentarskich i gospodarczych w tym; schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych
* wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami
* stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie
* warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich
* stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej
* rozwiązania  organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym
* estetyka gospodarstwa

W skład komisji wchodzą specjaliści z zakresu BHP w rolnictwie, reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim. Zastosowanie się do ich rad i uwag przyczynia się do wyeliminowania wielu zagrożeń, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin.

 

***

 

VII Ogólnopolski  Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”

W ramach działań popularyzujących wiedzę na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci, który przebiega pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”. Od pierwszej edycji konkursu współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Państwowa Inspekcja Pracy, która zapewnia udział swoich przedstawicieli w pracach komisji konkursowych.

Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych – związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat – wskazującego na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi. Tegoroczna edycja  konkursu ma na celu zwrócenie uwagi uczniów szkół podstawowych na zagrożenia wypadkowe związane ze stosowaniem i obecnością w gospodarstwie rolnym substancji chemicznych, w tym przede wszystkim substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów (szczególnie wapna palonego) i rozpuszczalników organicznych, a także substancji szkodliwych powstających w procesie produkcji rolniczej.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, na temat zapobiegania wypadkom dzieci związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym substancji chemicznych. Praca powinna być wykonana indywidualnie przez uczestnika konkursu z materiałów trwałych, gwarantujących odporność na zniszczenia w czasie transportu i przechowywania oraz opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem. W szkołach, które zgłoszą chęć uczestnictwa w konkursie, pracownicy Kasy mogą przeprowadzić spotkania szkoleniowe z dziećmi, których celem będzie przygotowanie merytoryczne młodych artystów.

Wszystkie zgłoszone prace ocenią komisje regionalne, a najlepsze prace ze wszystkich województw będą oceniane przez Centralną Komisję Konkursową. Laureaci każdego ze szczebli otrzymają nagrody, a finał etapu centralnego będzie miał miejsce w Warszawie. Autorzy najciekawszych prac otrzymają wówczas atrakcyjne nagrody ufundowane przez KRUS, MRiRW, PIP, patronów Konkursu oraz firmy współpracujące.

Szkoły, których uczniowie chcą wziąć udział w konkursie, powinny skontaktować się z oddziałem regionalnym lub najbliższą placówką terenową KRUS, gdzie uzyskają wszystkie niezbędne informacje na temat organizacji etapu wojewódzkiego. Termin nadsyłania prac konkursowych do Oddziału Regionalnego KRUS w Rzeszowie upływa z dniem 10 kwietnia 2017 roku. Szczegóły dotyczące regulaminu konkursu dostępne są na stronie www.krus.gov.pl.

 

I.P.

Udostępnij