Zespół śpiewaczy „Grębowianki” to wizytówka i chluba gminy Grębów. Swoimi występami niesie radości tym, którym bliska jest muzyka ludowa. „Grębowianki” to także ceniona marka kulinarna. – Ten zespół jest mi szczególnie bliski. Jestem jego opiekunką – podkreśla Alicja Kubiak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grębowie. – Cieszymy się, że mamy taki zespół w gminie – akcentuje wójt Kazimierz Skóra.

Zespół powstał w lutym 2007 roku. Jego utworzenie było odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego środowiska pragnącego, by gminne imprezy miały ciekawą oprawę artystyczną. Aktualnie grupę śpiewaczą „Grębowianki” tworzy dziesięć kobiet. Są to: Helena Czachor, Maria Dec, Zofia Dul, Bronisława Dąbek, Małgorzata Gawrońska, Barbara Kolano, Bożena Kozieł, Genowefa Muciek, Bronisława Rutyna, Zofia Walska.
Opiekuńcze skrzydła roztacza nad nimi Gminne Centrum Kultury w Grębowie wraz z dyrektor Alicją Kubiak. Natomiast kierownictwo muzyczne wziął w swoje ręce Piotr Jajko. Zespół zwraca uwagę pięknymi strojami ludowymi, zyskując uznanie prezentowanym repertuarem. Wykonuje pieśni i piosenki ludowe, regionalne, biesiadne oraz patriotyczne i religijne. Podkreślić należy fakt, iż „Grębowiankom” bliska jest kultura lasowiacka.
Pielęgnując tradycje muzyczne, zespół występuje na licznych imprezach organizowanych przez GCK. Popularności przysparzają mu także prezentacje na prestiżowych przeglądach i konkursach oraz uczestnictwo w wydarzeniach o randze powiatowej i wojewódzkiej. Podkreślić należy także uświetnianie uroczystości patriotycznych i religijnych.
Członkinie zespołu mają wszechstronne talenty. Potrafią nie tylko pięknie śpiewać, lecz są także mistrzyniami przyrządzania potraw regionalnych. Przykładem, że w tych rolach wypadają znakomicie, było uczestnictwo w fasolowym pikniku „W widłach Wisły i Sanu” we Wrzawach w 2012 roku. Wtedy to „Grębowianki” zdobyły tytuł Baby Roku.
Czym przekonały do siebie komisję konkursową, degustującą fasolowe potrawy? Zaproponowały kotlety, pierogi, pasztet, sałatkę, tort, fasolowe ciasto drożdżowe i... ziemniaczki z fasoli. Natomiast w części artystycznej zmagań sparafrazowały piłkarski hit Zespołu Śpiewaczego „Jarzębina” z Kocudzy. Ponadto rywalizacja objęła test wiedzy o ruchu drogowym, wymagano także umiejętności jazdy na hulajnodze. Zwycięskim „Grębowiankom” gratulował Ryszard Łączny – prezes LGD „SANŁĘG”.
Z ostatnich sukcesów „Grębowianek” warto podkreślić zajęcie I miejsca na IV Głogowskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych Wykopki 2014 oraz przyznanie wyróżnienia w Bukowinie Tatrzańskiej na Ogólnopolskim Konkursie „Sabałowe Bajania”. Natomiast 13 grudnia 2014 roku zespół reprezentował Lokalną Grupę Działania „SANŁĘG” na „Konkursie Bożonarodzeniowym”, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Został tam wyróżniony. Na stoisku „Grębowianek” znalazły się dwa rodzaje kapusty, cztery rodzaje pierogów, barszcz z uszkami, krokiety, gołąbki, śledzie, makowiec, sernik, pierniki oraz kompot z suszu.
– „Grębowianki” działają bardzo prężnie, a członkinie zespołu to indywidualności. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Jeśli trzeba gdzieś pojechać, czynią to bez wahania. Zawsze można na nie liczyć. Wszystkie panie mają radosne i optymistyczne podejście do życia – akcentuje Alicja Kubiak, dyrektor grębowskiego GCK. I dodaje: – Śpiew jest dla nich sposobem na życie. W ten sposób się realizują. To prawdziwa ozdoba naszej gminy.
Zadowolenia z działalności „Grębowianek” nie kryje Kazimierz Skóra, wójt gminy Grębów. Zauważa, że są jednym z trzynastu zespołów obrzędowych i ludowych w gminie. Cieszy go wysoki poziom występów zespołu oraz to, że często „Grębowianki” reprezentują gminę na zewnątrz.

PIOTR JACKOWSKI

Fot. Piotr Jackowski – Stoisko kulinarne „Grębowianek” w Chwałowicach podczas imprezy „Ziemniaki po naszemu”

Udostępnij