W auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się 23 maja 2019 r. finał VIII Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej "Gdy słowa dojrzewają". Zdecydowana większość laureatów przybyła wraz ze swoimi opiekunami, by osobiście odebrać nagrody. Konkurencja była mocna, bo zgłosiło się w tym roku do konkursu aż 108. młodych twórców - łącznie w kategorii poezji i prozy.

Wyjątkowy sukces odniosła Małgorzata Sobkiewicz - gimnazjalistka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli, która zwyciężyła w obu kategoriach konkursowych. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy. Kategorię poezji zdominowały poetki ze Stalowej Woli. Z tej samej szkoły wywodzi się zdobywczyni nagrody II - Dominika Skiba, a także Wiktoria Truszkowska i Izabela Chyła, które zdobyły równorzędne nagrody trzecie. Jeszcze jedna nagroda II przypadła stalowowolance Alicji Czech, która jest uczennicą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Główne laury w kategorii prozy przypadły uczennicom różnych szkół. Uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie zdobyły dwa z nich: II nagroda przypadła Julii Szwajczak, zaś nagroda III - Weronice Błażej. Jeszcze jedną nagrodę II zdobyła Karolina Drzymała z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Narcie, zaś dwie nagrody III otrzymały Natalia Zychowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Stalowej Woli oraz Aleksandra Haduch z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nisku. Poza nagrodami głównymi i specjalnymi jurorzy przyznali łącznie 30 wyróżnień w obu kategoriach.

Podwójnymi laureatkami konkursu były, poza Małgorzatą Sobkiewicz, Karolina Sikora z Publicznego Gimnazjum w Jacie (Nagroda Specjalna organizatora Konkursu - Ryszarda Mścisza oraz wyróżnienie w kategorii prozy) i Marta Wojtak z Publicznej Szkoły w Ulanowie (wyróżnienie w kategorii poezji i w kategorii prozy). Najwięcej konkursowych laurów zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli. O przyznaniu konkursowych laurów zdecydowało jury w składzie: Małgorzata Żurecka - przewodnicząca, Marta Gdula-Żukowicz, Irena Czyżowska-Smusz i Ryszard Mścisz. Patronami konkursu byli zaś Starosta Niżański Robert Bednarz, który zapewnił środki na nagrody, kwartalnik literacko-artystyczny "Fraza" w Rzeszowie, rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenie Literackie "Witryna" w Stalowej Woli.

Organizator Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej i zarazem prowadzący finał polonista Zespołu Szkół w Jeżowem, Ryszard Mścisz zaczął od zapowiedzi występu wokalnego finalisty polskiej edycji The Voice Kids - Oliwiera Szota z Nowosielca. Sympatyczny i utalentowany wokalista, który przyjechał do Jeżowego ze swoją mamą, z właściwą sobie werwą zaśpiewał trzy piosenki, w tym przebój "Ulepimy dziś bałwana", który przyniósł mu ogromną popularność. Po jego występie dyrektor szkoły Stanisław Haduch powitał serdecznie wszystkich laureatów, opiekunów i rodziców oraz gości specjalnych konkursu. Organ prowadzący szkoły reprezentował pan Sylwester Daśko - przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego. Poza jury w pełnym składzie, przyjechali na konkurs członkowie Stowarzyszenia Literackiego "Witryna": prezes Grzegorz Męciński, sekretarz Beata Sudoł-Kochan i były prezes Kazimierz Linda. Po raz kolejny pojawił się na finale poeta i tłumacz Mirosław Grudzień ze Stalowej Woli. W swoim wystąpieniu dyrektor Haduch opowiedział o atutach szkoły, jej sukcesach, nawiązał także do coraz bogatszej tradycji konkursu pod hasłem "Gdy słowa dojrzewają". Następnie oddał głos prowadzącemu Ryszardowi Mściszowi, który przedstawił program finału i przekazał kilka informacji o samym konkursie. Dopełnieniem jego wypowiedzi było wystąpienie przewodniczącej jury Małgorzaty Żureckiej. Uczestnicy finału dowiedzieli się o pracach jurorów, a młodzi twórcy usłyszeli wiele miłych słów o swych twórczych poczynaniach - na finał zostali bowiem zaproszenie najlepsi spośród uczestników konkursu.

Ważnym momentem finału Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej była prezentacja wybranych konkursowych tekstów, której dokonały uczennice Ryszarda Mścisza z klasy I LO: Marta Piędel, Julia Marut, Izabela Rurak, Karolina Król i Anna Borek. Podobnie jak one również prowadzący odczytał dwa teksty laureatów. Przy obsłudze konkursu ważną rolę pełnili także inni wychowankowie Ryszarda Mścisza: zdjęcia robiły Julia Lis i Monika Wojtanowicz, organizacją imprezy zajmowała się Kinga Mścisz, zaś obsługą gości i stroną techniczną Michał Sabat, Adrian Peszt i Łukasz Świątek.

W tym momencie przyszła pora na drugi występ artystyczny - zaprezentował się Maksymilian Stalec, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. O sukcesach wokalnych gimnazjalisty opowiedział prowadzący, następnie zaś Maksymilian zaśpiewał dwie piosenki: "Nie dokazuj" z repertuaru Marka Grechuty i "Bądź moim natchnieniem" Andrzeja Zauchy. Publiczność doceniła piękne wykonanie znanych przebojów przez gimnazjalistę z Rzeszowa. Po występie Ryszard Mścisz zaprezentował szereg danych statystycznych i uwag warsztatowych dotyczących tegorocznej edycji konkursu, tekstów zgłoszonych do niego. Prowadzący konkurs przygotował wydrukowane obszerniejsze omówienie warsztatowe, które zostały wyłożone na stoliku i wszyscy chętni mogli je sobie wziąć.

Po tych uwagach nastąpiła przerwa na poczęstunek, którego przygotowaniem zajęły się jurorka Irena Czyżowska-Smusz i pani Grażyna Rurak z obsługi szkoły. Poczęstunek był okazją do kuluarowych rozmów i nawiązania pewnych kontaktów. Pozostało już tylko odczytanie konkursowego protokołu i wręczenie nagród specjalnych, wyróżnień oraz nagród głównych w obu konkursowych kategoriach. W tym momencie na konkurs dotarł Starosta Niżański Robert Bednarz, który w miłych słowach pochwalił jego organizatorów, dyrektora szkoły, w pewien sposób promował szkołę. Pogratulował także wszystkim laureatom, którzy wkrótce odbiorą nagrody. O swoich twórczych poczynaniach i wartości tworzenia opowiedział prezes "Witryny" - Grzegorz Męciński. Starosta Bednarz, prezes Męciński oraz jurorki Małgorzata Żurecka i Marta Gdula-Żukowicz wręczali nagrody kolejnym laureatom, których z protokołu wyczytywał Ryszard Mścisz. Najpierw jednak swoje nagrody wręczyli sami jurorzy. Nagrody kolejno odebrali wyróżnieni poeci, prozaicy, zdobywcy nagród trzecich, drugich i zdobywczyni nagrody pierwszej w obu kategoriach. Kolejne grupy nagrodzonych stawały do zdjęć - w ten sposób ta ważna chwila i dokonania młodych twórców zostały uwiecznione. Po wręczeniu nagród laureatom przyszła pora na ich opiekunów. Pięknie ukazała ich rolę i wartość polonistycznej pracy w swoim wystąpieniu Marta Gdula-Żukowicz. Poloniści, opiekunowie laureatów odebrali dyplomy, mogli także wybrać sobie różne publikacje: rocznik "Krajobrazy", książki wydane przez Uniwersytet Rzeszowski i inne pozycje wydawnicze. Wśród nagrodzonych opiekunów znalazły się także prowadzące Warsztaty Literackie "Wers" w Stalowej Woli: Joanna Rybak i Stanisława Bieńko-Stachyra.

Kolejna edycja Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej objawiła nowe talenty, przyniosła kolejne laury twórcom już nagradzanym w poprzednich edycjach, zgromadziła opiekunów, którzy ciągle mają konkursowe sukcesy i nowych, którzy konkurs w Jeżowem odkryli. Należy wierzyć, że twórcze słowa wciąż będą dojrzewać, a młodych talentów nie zabraknie. Kilkakrotnie na finale pojawiła się informacja o 18-latce, obecnie maturzystce Anicie Róg, która zdobyła laury w konkursie "Gdy słowa dojrzewają", teraz zaś jako najmłodsza w Polsce autorka została przyjęta w szeregi Związku Literatów Polskich.

RYSZARD MŚCISZ

Zdjęcia: Archiwum Ryszarda Mścisza

Udostępnij