Nowo powstający Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli organizuje 25 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 Dzień Otwarty, na który serdecznie zaprasza tegorocznych maturzystów. Podczas imprezy będzie można między innymi zobaczyć budynek oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną i stypendialną. Jednym z ważniejszych punktów Dnia Otwartego będzie rozstrzygnięcie konkursu „Politechnika moich marzeń”, w którym szkoły ponadgimnazjalne będą rywalizować o nagrodę Rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Celem konkursu, do którego zostały zaproszone szkoły ponadgimnazjalne, jest przygotowanie krótkiego eseju oraz prezentacji na temat tego, w jaki sposób powinny wyglądać studia na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Nie chodzi w nim jedynie o spojrzenie na studia ze strony czysto dydaktycznej, ale również przez pryzmat rozwijania własnych zainteresowań oraz spędzania czasu po zajęciach. Chodzi o pokazanie, jak dzisiaj młodzież wyobraża sobie studia i czego oczekuje od uczelni. Bo przecież studia to nie tylko nauka, ale też możliwość nawiązania nowych znajomości, przyjemnego spędzania czasu i rozwijania własnych pasji. Być może niektóre pomysły zostaną wcielone w życie na powstającym Wydziale.

Powstanie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego jest ściśle związane z przekształceniem funkcjonującego do tej pory w Stalowej Woli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Rzeszowskiej. Po kilku latach intensywnych przygotowań będziemy więc mieli w Stalowej Woli samodzielną jednostkę, która jeszcze lepiej będzie wpisywała się w charakter miasta i powiatu. Ścisła współpraca Politechniki Rzeszowskiej oraz stalowowolskich przedsiębiorstw zaowocowała między innymi stworzeniem planu studiów, który będzie dopasowany do potrzeb lokalnego rynku. Nowy wydział zachowa nazwy dotychczasowych kierunków: mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, ale w ramach tych kierunków zaproponowane zostaną nowe specjalności – spawalnictwo, inżynieria technologii specjalnych, komputerowo wspomagane wytwarzanie, informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem, systemy zarządzania jakością produkcji. Dzięki temu absolwenci będą mieli możliwość znalezienia jeszcze lepiej płatnej pracy. Warto w tym miejscu podkreślić, że 80 proc. absolwentów obu wspomnianych kierunków znajduje pracę w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od zakończenia studiów. Zarobki też nie należą do najniższych, gdyż połowa absolwentów kierunku mechanika i budowa maszyn zarabia w pierwszej pracy więcej niż 3 300 PLN brutto, a połowa absolwentów zarządzania i inżynierii produkcji zarabia w pierwszej pracy więcej niż 2 700 PLN brutto (informacje pochodzą z raportu ZUS dotyczącego badania ekonomicznych aspektów losu absolwentów za 2014 rok, źródło http://absolwenci.nauka.gov.pl/). Wisienką na torcie jest raport ogólnopolskiego rankingu Perspektywy, według którego Politechnika Rzeszowska uplasowała się na pierwszym miejscu w kryterium zapotrzebowanie na absolwentów na rynku pracy.

SYLWIA SIKORSKA-CZUPRYNA

Fot. Archiwum Politechniki Rzeszowskiej – Młodzież interesuje się ofertą edukacyjną Politechniki Rzeszowskiej

Udostępnij