Młodzieżowa Kapela Ludowa ze Stalowej Woli, działająca przy Stalowowolskim Towarzystwie Artystycznym STOWART, wystąpiła w prestiżowym IV Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie). Impreza odbyła się w dniach 22-25 sierpnia 2019 roku na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda.

Niewielka miejscowość położona w województwie wielkopolskim na kilka dni przemieniła się w światową stolicę plecionkarstwa. W trakcie imprezy pojawili się artyści z wielu zakątków globu, prezentując różnorodą muzykę. Można było posłuchać instrumentów ludowych z Japonii, Francji, Szwajcarii, Afryki, jak również i Polski. Mało znane instrumenty takie jak lira korbowa, rogi myśliwskie, flety japońskie, trombity i basetle zabrzmiały w aranżacjach znanych artystów. Festiwal był okazją do poznania tradycji i kultur ludowych z całego świata, posmakowania potraw z wielu, odległych zakątków świata, poznania rzemiosła i wyrobów tworzonych przez lokalnych rzemieślników. Stalową Wolę reprezentowali młodzi, utalentowani artyści na co dzień występujący z repertuarem tradycyjnych, polskich przyśpiewek i pieśni. Kierownikiem artystycznym kapeli jest Edward Horoszko.

Młodzieżowa Kapela Ludowa ze Stalowej Woli tworzy swoją historię od stycznia 2018 roku. Zadebiutowała podczas „Lasowiackiego Kolędowania” w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Zespół ma za sobą liczne występy, mimo stosunkowo krótkiego okresu działania. Intensywna praca młodych muzyków zaowocowała udziałem w Paradzie zorganizowanej w Chicago (USA) z okazji Święta Konstytucji 3-go maja (maj 2018).

Założeniem artystycznym Kapeli jest powrót do korzeni m.in. poprzez wykorzystanie – charakterystycznych dla grup folkowych regionu rzeszowskiego i lasowiackiego wschodniego – cymbałów, podział skrzypiec na prym i „surowy” sekund oraz rezygnacja z instrumentarium, które nie zawsze licuje z ludowością. Do repertuaru MKL należą tradycyjne utwory ludowe, kolędy, a także utwory autorskie. Warto wspomnieć, że w skład MKL wchodzi cymbalista Piotr Markocki – wnuk Edwarda Markockiego, najbardziej znanego mistrza cymbałów na Podkarpaciu. Ponadto w kapeli grają: Małgorzata Pękała (skrzypce prym), Jakub Buczyński (skrzypce II), Marta Markowicz (sekund – altówka), Jakub Koziarz (klarnet i śpiew), Grzegorz Gwizdak (kontrabas), Alicja Szot (śpiew), Olga Ostasz (śpiew).

M.W.

Zdjęcia: Archiwum Młodzieżowej Kapeli Ludowej

 

 

Udostępnij