Około tysiąca osób z różnych części świata spotkało się 7 lipca 2019 roku w klasztorze Ojców Paulinów w Częstochowie na tradycyjnym, 25 już Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian do Czarnej Madonny.

Wiadomo, że Polacy, a szczególnie Kresowianie, rozsiani są na wszystkich kontynentach globu. Dlaczego szczególnie Kresowianie? Bo, prawem kaduka, zabrano nam naszą ojczystą ziemię, pozbawiono nas domów i wszelkich dóbr ziemskich, nie pytając o zgodę naszego rządu ani nas. Każdego roku biorę udział w tym zlocie moich ziomków, aby wspólnie domagać się uznania prawdy historycznej o ogromnym ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich zrzeszonych w UPA.

Rozpoczęliśmy dzień Mszą Świętą w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej z udziałem kilkunastu księży. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski wygłosił piękne, patriotyczne kazanie z podkreśleniem istoty i ważności Unii Lubelskiej, której 450. rocznicę obchodzimy w tym roku. Po Mszy Świętej udaliśmy się pod figurę Matki Bożej na zielonym terenie klasztoru, aby corocznym zwyczajem zapalić u Jej stóp znicze dla pamięci pomordowanych Polaków i tych sprawiedliwych Ukraińców, którzy odważyli się stanąć w obronie swoich polskich sąsiadów. Następnie wszyscy uczestnicy zebrali się w Sali Papieskiej na obrady celem podjęcia uchwał w sprawie obrony prawdy historycznej.

Organizatorzy Zjazdu, państwo Danuta i Jan Skalscy, poprowadzili spotkanie według przygotowanego programu. Po referacie Jana Skalskiego nastąpiły wypowiedzi uczestników Zjazdu oraz rozdanie dyplomów wyróżniającym się swoją działalnością członkom Światowego Kongresu Kresowian oraz działaczom kresowym. Na zakończenie obrad odbył się koncert, w którym wzięły udział zespoły „Faustyna” z Równego, „Łanowiczanie” z Ziemi Lwowskiej oraz młodzi soliści, którzy przejmują kontynuację kresowych tradycji i pamięci. Ostatnim punktem programu, jak co roku, było wspólne śpiewanie pieśni „Czarna Madonna”. Rozeszliśmy się około godz. 17-tej z uczuciem jeszcze silniejszej wspólnoty narodowej. Dziękuję Światowemu Kongresowi Kresowian w Bytomiu i państwu Skalskim za kontynuowanie tej tradycji utrzymania naszych więzi kresowych i pamięci historycznej.

KRYSTYNA SAWA-MARKUT
Floryda

Fot. Stanisław Szarzyński – Kresowianie w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu. KLIKNIJ TUTAJ!

Udostępnij