Dzień Turysty „Pomiędzy sosnami” – imprezę pod taką nazwą zorganizowało Stowarzyszenie „Dobro Powraca” w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Sala widowiskowa SDK wypełniła się niemal po brzegi.

Ideą spotkania było zaproszenie wszystkich, „małych” i „dużych”, do aktywnego spędzania wolnego czasu przez podróżowanie ze śpiewem. Chodziło też o skonfrontowanie wiedzy na ten temat pomiędzy aktywnie spędzającymi czas w różnej formie (np. turyści piesi, rowerzyści, żeglarze, motocykliści, flisacy, turyści konni) i potencjalnymi turystami. Nadarzyła się okazja do wymiany doświadczeń. Zainteresowanych nie brakowało.

Pierwszym punktem tego wydarzenia było otwarcie wystawy prac dwóch pasjonatów: Zbigniewa Światowca i Andrzeja Kozickiego. Andrzej Kozicki, pochodzący z Sandomierza, od pół wieku oddany jest pasji podróżowania i fotografii. Fascynuje się francuskimi impresjami oraz urodą Sandomierza i Gór Świętokrzyskich, co dokumentuje własnymi fotografiami. Z kolei Zbigniew Światowiec pochodzi ze Stalowej Woli. Od lat dziecięcych pasjonuje go modelarstwo kartonowe. Zaczynał jak wszyscy polscy modelarze od kultowego „Małego Modelarza”. Od kilku lat specjalizuje się w kartonowych modelach słynnych polskich i światowych obiektów architektonicznych: zamków, pałaców i świątyń.

Drugim punktem programu był występ zespołu „Manufaktura” z Annopola. W jego skład wchodzi młodzież ucząca się w Szkole Podstawowej w Annopolu pod kierownictwem Renaty i Macieja Niemczyckich. Zagrano i zaśpiewano między innymi takie utwory jak: „Drogą Stalową”, „Do Wetliny”, „Piosenka na siedem głosów” czy „Blues dla Jadzi”, cieszące się również dużym powodzeniem wśród braci śpiewającej przy ogniskach po zakończonych wędrówkach na szlakach. Były oczywiście bisy. Zespół otrzymał pamiątkowy grawer z okazji tego wydarzenia.

Po koncercie Renata Cichy przedstawiła reprezentantów stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz rozwoju form wypoczynku czynnego: turyści piesi – Robert Piotrowski – skarbnica wiedzy turystycznej, motocykliści – Jan Kaczak (PINOKIO), żeglarze – Bogdan Strzelecki, flisacy – Kamil Biesiadecki, fotografowanie – Andrzej Kozicki, stadnina koników polskich – Stanisław Haliniak. Wręczono im pamiątkowe kubki z logo imprezy.

Odbyło się również tradycyjne „śpiewogranie”, przez wielu wyczekiwany punkt programu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, aby umilić sobie wieczór w gościnnych progach SDK. Istotnym punktem towarzyszącym imprezie była loteria fantowa na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia „Dobro Powraca”.

Spotkanie turystów „Pomiędzy sosnami” patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Patronem medialnym był Magazyn Nadsański „Nasz Czas”.

ELŻBIETA FERLEJKO

Zdjęcia: Andrzej Kozicki

Udostępnij