Flecista Jarosław Wanecki i pochodzący ze Stalowej Woli pianista Jacek Ciołczyk byli wykonawcami koncertu zatytułowanego „Czym jest muzyka”. Impreza, która odbyła się 24 listopada 2018 roku w kościele św. Floriana w Stalowej Woli, została zorganizowana przez Fundację Wspierania Kultury „Amadeusz”, a koncert poprowadził muzykolog i dziennikarz – redaktor Piotr Jackowski.

Artyści przedstawili ciekawy program, prezentując utwory epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i kompozycje współczesne. Rozbrzmiewała muzyka Vivaldiego, Mozarta, Beethovena, Boehma, Enescu, Dobrzyńskiego i Lutosławskiego. Warto podkreślić sięgnięcie po formę koncertu, sonaty, wariacji, ukazanie uroku rytmu poloneza, zwrócenie uwagi na ilustracyjną rolę muzyki w słuchowiskach radiowych. Wśród wykonanych dzieł nie zabrakło znanego szerokiej publiczności słynnego Romansu F-dur op. 50 Ludwiga van Beethovena – przeboju muzyki klasycznej.

Prowadzący koncert Piotr Jackowski nawiązał do pytania postawionego przez organizatorów: „Czym jest muzyka”. Nie wdając się w akademickie rozważania, odpowiedział na nie stwierdzeniem Ludwika Jerzego Kerna: „Muzyka jest niebem z nutami zamiast gwiazd”. Owego nieba doświadczyli słuchacze, otwierając się na wzruszenia, przeżycia i emocje niesione przez sztukę muzyczną.

P.J.

 

Fot. Piotr Jackowski – Romans F-dur op. 50 Ludwika van Beethovena wykonują flecista Jarosław Wanecki i pianista Jacek Ciołczyk

Udostępnij