Stalowowolskie środowisko literackie zorganizowało spotkanie z okazji jubileuszu 50-lecia rzeszowskiego oddziału ZLP. Impreza, która odbyła się 25 maja 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, stała się okazją do zaprezentowania dwóch rocznicowych almanachów poetyckiego – „Z księgi życia” oraz prozy – „Deskrypcje”.

– Chcemy w trwały sposób zostawić ślad tego jubileuszu, dlatego postanowiliśmy wydać dwa almanachy. Prezentujemy w nich twórczość naszych aktualnych członków z oddziału rzeszowskiego. To przegląd z biografiami wszystkich twórców, których w tej chwili jest 36 – podkreśla Małgorzata Żurecka, członek ZLP w Rzeszowie, która prowadziła spotkanie w stalowowolskiej bibliotece.

Na jubileuszową promocję do Stalowej Woli przybyli członkowie rzeszowskiego oddziału ZLP z naszego regionu oraz z Rzeszowa. Obecni byli również członkowie stalowowolskich stowarzyszeń literackich, uczestnicy warsztatów oraz wszyscy miłośnicy poezji. Anatol Diaczyński, Ryszard Jaśkowski, Agata Linek, Ryszard Mścisz, Bogdan Stangrodzki i Małgorzata Żurecka to członkowie ZLP, związani ze Stalową Wolą. I właśnie na promocji była prezentowana ich twórczość.

Wiersze i fragmenty prozy recytowali Krzysztof Czubak, reżyser ze Spółdzielczego Domu Kultury i Dajana Oryszczuk z Teatru „Wyjście”, działającego przy SDK. Można było także obejrzeć wystawę przedstawiającą biografie członków rzeszowskiego ZLP i ich dzieła wydane na przestrzeni 50 lat. Imprezę uświetnił występ młodych wokalistek Sary Cygan i Pauliny Maziarz ze studnia wokalnego VIVO – podopiecznych Ewy Woynarowskiej.

26 listopada 2017 roku minie 50 lat od pierwszego zebrania założycielskiego członków rzeszowskiego oddziału ZLP, na którym wybrano pierwszy zarząd. Przez te wszystkie lata twórcy w swojej działalności nawiązywali i nawiązują do humanistycznych tradycji myśli ogólnoludzkiej. Natomiast głównym przedmiotem ich starań jest rozwój współczesnej literatury polskiej.

T.G.

Fot. Piotr Jackowski – Podczas stalowowolskich obchodów 50-lecia rzeszowskiego oddziału ZLP od lewej: Anatol Diaczyński, Bogdan Stangrodzki, Mirosław Osowski, Agata Linek, Ryszard Mścisz

Zobacz zdjęcia z jubileuszu. Kliknij TUTAJ!

Udostępnij