Wielka Gala „Człowiek Naszego Czasu 2016” odbyła się 26 września 2016 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Statuetki – wykonane przez Paulinę Karę z Niska – i honorowy tytuł Człowieka Naszego Czasu 2016 otrzymało dziesięć osób z regionu dolnosańskiego. Reprezentowali Stalową Wolę, Jastkowice, Pilchów, Antoniów, Nisko, Rudnik nad Sanem i Krzeszów. Patronat honorowy nad Galą sprawowali: Janusz Zarzeczny – Starosta Powiatu Stalowowolskiego, Robert Bednarz – Starosta Powiatu Niżańskiego, Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Miasta Stalowej Woli, Julian Ozimek – Burmistrz Gminy i Miasta Nisko. Organizatorem uroczystości był Magazyn Nadsański „Nasz Czas”, obchodzący 10-lecie powstania. Podkreślony został również drugi jubileusz – 25-lecie działalności twórczej, artystycznej i organizatorskiej muzykologa, publicysty i wydawcy Piotra Jackowskiego.

Zwyczajni – niezwyczajni

Region dolnosański jest miejscem życia i pracy wielu wspaniałych ludzi. Wykonując swoje codzienne obowiązki, wyświadczają innym ogrom dobra. Redakcja Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” postanowiła dostrzec tych najzwyczajniejszych niezwyczajnych i honorować ich corocznie statuetką Człowieka Naszego Czasu.

Laureaci tytułu Człowiek Naszego Czasu 2016

MARIA REHOROWSKA (Stalowa Wola) – mieszkanka Rozwadowa, zabiegająca o przywrócenie świetności dawnego miasteczka, dziś dzielnicy Stalowej Woli. Godna podziwu i uznania jest jej pasja społecznikowska, inicjatywy organizacyjne, umiłowanie lokalnej historii, kultury i tradycji, zaangażowanie w krzewienie wartości patriotycznych. Cenna jest jej aktywność kronikarska, dokumentacyjna i publicystyczna. Wydała kilka książek poświęconych Rozwadowowi. W latach aktywności zawodowej była oddaną nauczycielką, budowała struktury NSZZ „Solidarność”, jeszcze nie tak dawno udzielała się na niwie samorządowej jako radna.

MAREK GRUCHOTA (Stalowa Wola) – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Człowiek oddany całym sercem krzewieniu kultury, tradycji, podejmujący liczne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Uwagę zwraca jego kreatywność, otwartość na ludzi, wcielanie w życie nowych pomysłów i projektów. Wychodzi naprzeciw społecznym zapotrzebowaniom, umożliwiając chętnym rozwój talentów. Dzięki jego wysiłkom i współpracy ze środowiskiem, Stalowa Wola pełni rolę kulturalnej stolicy regionu.

MAREK ZAREMBA (Stalowa Wola) – kierownik sekcji zespołów folklorystycznych Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, choreograf i reżyser Zespołów Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz „Mali Lasowiacy”, prezes Stowarzyszenia Sympatyków ZPiT „Lasowiacy”. Z pasją i zaangażowaniem oddaje się pracy artystycznej, krzewiąc wśród dzieci i młodzieży tradycje, będące dorobkiem wielu pokoleń Polaków w dziedzinie folkloru. Jest pomysłodawcą i autorem cyklicznych zajęć w szkołach i ośrodkach kultury. Marek Zaremba to także zaangażowany społecznik. Swój czas poświęca na pełnienie licznych funkcji w organizacjach pozarządowych, inicjując wiele przedsięwzięć kulturalnych na terenie miasta i powiatu stalowowolskiego. Aktualnie kierowani przez niego „Lasowiacy” obchodzą jubileusz 60-lecia, a sam artysta świętuje 40-lecie swojej działalności.

JOLANTA POWĘSKA (Jastkowice) – to animatorka życia kulturalnego w regionie nadsańskim, a zwłaszcza w Jastkowicach. Jest współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej oraz liderką przedsięwzięć podejmowanych przez tę organizację. Z jej inicjatywy od 2009 roku odbywają się w Jastkowicach dożynki parafialne. Ponadto współorganizuje spotkania opłatkowe dla osób starszych i samotnych, podczas których występują lokalne grupy jasełkowe i kolędnicze promując dawne zwyczaje. Jolanta Powęska włącza się aktywnie w realizację projektów adresowanych do dzieci, młodzieży i osób starszych. Dzięki jej determinacji powstało widowisko zatytułowane „Wesele jastkowickie”, cieszące się dużą popularnością w regionie nadsańskim.

GRAŻYNA KOŁACZ-ANTOSIK (Jastkowice) – jest doświadczonym pedagogiem, miłośniczką historii i cenioną regionalistką, umiejącą zaszczepić  w ludziach chęć do czerpania z bogactwa tradycji i kultury przodków. Autorka wielu scenariuszy uroczystości o charakterze patriotycznym oraz reżyser widowisk obrzędowych, m.in. „Wesela jastkowickiego”, „Wigilii w Jaśkowicach” oraz „Cztery pory roku w zagrodzie”, wystawianych przez Zespół Obrzędowy „Jastkowianie”. Grażyna Kołacz-Antosik stale współpracuje z Domem Kultury w Pysznicy na rzecz aktywizowania lokalnego środowiska w zakresie działalności kulturalnej.

MARIUSZ KOWALIK (Nisko) – niżański regionalista, miłośnik historii, bliska jest mu także numizmatyka. Udziela się aktywnie w pracach Towarzystwa Ziemi Niżańskiej i Koła Numizmatycznego w Nisku. Jego szczególną pasją jest zgłębianie historii Niska, odkrywanie nieznanych i zapomnianych kart dziejów miasta oraz pisanie i wydawanie książek o tej tematyce. Mariusz Kowalik jest organizatorem wielu imprez i wystaw propagujących lokalną historię, kulturę i tradycję, chętnie wygłasza prelekcje i odczyty.

MARTA WALA (Pilchów) – animatorka życia społeczno – kulturalnego w Pilchowie, podejmująca liczne inicjatywy na rzecz dzieci, młodzieży i osób starszych. Środowisko ceni zajęcia świetlicowe dla dzieci, prowadzone przez nią w miejscowym Domu Ludowym. Ponadto prowadzi teatr młodzieżowy, działający przy parafii Świętej Jadwigi Królowej w Pilchowie. Marta Wala udziela się aktywnie w pracach pilchowskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Rodzin Królowej Jadwigi”, jest także druhną Ochotniczej Straży Pożarnej.

JANUSZ WRONA (Antoniów) – społecznik, wolontariusz, animator sportu w gminie Radomyśl nad Sanem, prezes Stowarzyszenia PANDOZ – Inicjatywa Rozwoju w Antoniowie. Podejmuje cenne inicjatywy, których celem jest ratowanie zabytków i wszelkich śladów lokalnej historii. Jako nauczyciel i wychowawca krzewi kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży, czuwa również nad działalnością przedszkola w Antoniowie.

ADAM PARUCH (Krzeszów) – krzeszowski społecznik zaangażowany w krzewienie wartości patriotycznych. Jest cenionym animatorem życia społeczno – kulturalnego w swojej miejscowości. Podejmuje liczne inicjatywy środowiskowe na rzecz lokalnej i nadsańskiej społeczności.

KRZYSZTOF SKWAREK (Rudnik nad Sanem) – społecznik z Rudnika nad Sanem, zaangażowany w kultywowanie historii, tradycji i propagowanie wartości patriotycznych. Współorganizator cennych przedsięwzięć na rzecz mieszkańców regionu nadsańskiego.

Jubileuszowy nastrój

Uroczystość obfitowała także w akcenty jubileuszowe. Obchodzący 25-lecie działalności Piotr Jackowski nawiązał do swojej pasji organizatorskiej i dziennikarskiej. Wspominał niektóre swoje inicjatywy i przedsięwzięcia, które organizował, współorganizował, tworzył, prowadził. Warto tu wymienić Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, koncert z udziałem Krzysztofa Pendereckiego w bazylice MBKP w Stalowej Woli (2007), koncerty dobroczynne i aukcje prac plastycznych na rzecz Ochronki im. św. Brata Alberta w Stalowej Woli, biesiady kulturalne z udziałem piosenkarzy, malarzy i poetów.
W czerwcu 2006 roku, Piotr Jackowski – przy współpracy Stalowowolskiego Towarzystwa Kulturalnego – rozpoczął wydawanie Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”. Miesięcznik, pełniący funkcję informacyjną, formacyjną i edukacyjną, zyskał od razu miano medialnej alternatywy, która wypełnia lukę na regionalnym rynku wydawniczym. W styczniu 2010 roku rozpoczęło działalność Wydawnictwo „Nasz Czas”, które zajęło się wydawaniem pisma i książek o tematyce regionalnej. Rozwinęło również inicjatywy integrujące lokalną społeczność: Międzygminne Spotkania Integracyjne w Kochanach i Woli Rzeczyckiej oraz Wielkie Gale „Człowiek Naszego Czasu”.
Przedstawiciele wielu instytucji i środowisk gratulowali Piotrowi Jackowskiemu dotychczasowych dokonań. Wśród nich dyrektor biura posła Rafała Webera – Paulina Garbacik, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli – Stanisław Sobieraj, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wicestarosta Mariusz Sołtys, starosta niżański Robert Bednarz, niżańska wiceburmistrz Teresa Sułkowska i przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku – Waldemar Ślusarczyk, reprezentanci okolicznych samorządów, świata kultury, Nadsańskiego Banku Spółdzielczego. Wyrażano uznanie Jubilatowi za podejmowane inicjatywy, gratulowano również osobom uhonorowanym tytułem Człowieka Naszego Czasu 2016.

Konkurs poetycki

Podczas Gali ogłoszono wyniki konkursu poetyckiego o Jubileuszową Nagrodę Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”. Wzięło w nim udział czternastu autorów, którzy nadesłali osiemnaście wierszy promujących Stalową Wolę. Zwyciężczyni – Marta Herdzik-Męcińska – otrzymała bon o wartości 1000 zł. Laureatami wyróżnień zostali Elżbieta Ulanicka i Mirosław Osowski. Najciekawsze utwory wyłoniła komisja w składzie: Agata Krzek, Ryszard Wojtowicz, Adam Przybylski.

Występy artystyczne

Tradycyjnie, uroczystość miała bogatą oprawę artystyczną. Publiczność podziwiała prezentacje Zespołu Tanecznego KIK i wokalistki Dominiki Swary (Pysznica), Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, Zespołu Obrzędowego „Jastkowianie” i Zespołu Ludowego „Pyszniczanie” (wykonał piosenkę jubileuszową do słów Eugeniusza Surowańca). Finałem Gali był występ chóru, orkiestry i solistów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli pod dyrekcją Ewy Woynarowskiej. Artyści wykonali „Krótką Mszę Dziecięcą” Krzysztofa Naklickiego.

***

Sponsorami Gali byli: Janina Sagatowska – Senator RP, Rafał Weber – Poseł na Sejm RP, Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Miasta Stalowej Woli, Urząd Gminy i Miasta Nisko, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Drukarnia „Marlex”. Patronat medialny nad uroczystością sprawowali: Telewizja Miejska Stalowa Wola, Radio „Leliwa”, „Gość Niedzielny”, Magazyn Nadsański „Nasz Czas”, Portal Regionalny naszczas24.pl. Goście zostali zaproszeni na poczęstunek przez uniwersytecki lokal gastronomiczny MensaQul oraz państwa Agnieszkę i Stanisława Smaliszów ze Słomianej.

(red.)

Fot. Marian Pelic

Laureaci tytułu Człowiek Naszego Czasu 2016 – od lewej: Maria Rehorowska. Marek Gruchota, Marek Zaremba, Jolanta Powęska, Grażyna Kołacz-Antosik

Laureaci tytułu Człowiek Naszego Czasu 2016 – od lewej: Mariusz Kowalik, Marta Wala, Janusz Wrona, Adam Paruch, Krzysztof Skwarek

 

Zobacz zdjęcia z Gali. Kliknij TUTAJ!

Zobacz relację telewizyjną z Gali. Kliknij TUTAJ!

Zobacz jubileuszowy wywiad z Piotrem Jackowskim. Kliknij TUTAJ!

Udostępnij