Magazyn Nadsański „Nasz Czas” obchodzi 10-lecie powstania. Pierwszy numer pisma ukazał się w czerwcu 2006 roku. Jubileusz skłania do spojrzenia na przebytą drogę oraz złożenia podziękowań czytelnikom, prenumeratorom, sympatykom, instytucjom oraz wszystkim osobom współpracującym z regionalnym miesięcznikiem.

Pomysł wydawania pisma zrodził się w kręgach Stalowowolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Nazwę „Nasz Czas” zaproponowała artysta plastyk Jadwiga Kukuła, ona też zaprojektowała winietę miesięcznika. Oprócz niej, do prac redakcyjnych przystąpili: Jolanta Bąk, Krystyna Rzegocka i Piotr Jackowski. Z czasem owo grono poszerzyło się o Stanisława Węgrzynowicza i Adama Krotoszyńskiego. Pierwszy numer zdominowały teksty napisane przez dyrektorów stalowowolskich placówek kulturalnych.
Jako jeden z pierwszych, list do Redakcji nadesłał wspomniany już Adam Krotoszyński – ceniony komentator sportowy. Jego spostrzeżenia, opublikowane w drugim numerze, brzmiały następująco: – Z przyjemnością wziąłem do ręki pierwszy numer „Naszego Czasu” i przeczytałem od deski do deski. Wypada mi tylko pogratulować. Czegoś takiego brakowało w Stalowej Woli. A że wzięło się za to grono fachowców, efekt jest znakomity. Wypada mi życzyć wytrwałości całej Redakcji i takich ciekawych tekstów, jak w pierwszym numerze. Jeszcze raz serdecznie gratuluję.
Warto również wspomnieć o pierwszych wierszach, które ukazały się na łamach „Naszego Czasu”. Ich autorzy to: Marta Herdzik-Męcińska, Grzegorz Męciński, Andrzej Moskal, Lesław Jan Urbanek i Józef Dziura. Przypomnijmy utwór Grzegorza Męcińskiego pt. „Zagadka”: – kobieta – zagadka / gdy podnosi rękę / milknę / gdy głaszcze swe włosy / zamieram w zachwycie / gdy posyła długie spojrzenie / szaleję z niepewności.
Pierwsze głosy czytelników mówiły, że „Nasz Czas” wypełnia lukę wydawniczą na lokalnym rynku i stanowi medialną alternatywę. Były one tożsame z ideą twórców pisma, których zamiarem było wydawanie miesięcznika pełniącego funkcję informacyjną, edukacyjną, formacyjną i integracyjną. Postanowiono integrować środowiska skupione wokół samorządów, placówek kulturalnych, oświatowych, parafii, organizacji pozarządowych i firm.
Z każdym kolejnym wydaniem, „Nasz Czas” stawał się coraz bogatszy w treści. Pojawiały się ciekawe wywiady, artykuły przybliżające regionalną historię, prezentowano sylwetki animatorów lokalnego życia. A już w czwartym numerze regularną publikację swoich błyskotliwych tekstów rozpoczął ks. Jerzy Warchoł – ceniony duszpasterz, znakomity kaznodzieja, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Współpraca z nim trwała do października 2010 roku.
Redakcja postawiła bardzo wysoko publicystyczną poprzeczkę. Świadczą o tym chociażby wywiady z takimi znakomitościami jak kompozytor Krzysztof Penderecki, aktorzy Krzysztof Kolberger i Jerzy Zelnik, dziennikarz ks. Krzysztof Ołdakowski czy olimpijczyk Grzegorz Sudoł. Krzysztof Penderecki powiedział nam między innymi: – Pragnę moje zdolności oraz zainteresowania wykorzystać jak najlepiej i nie koncentrować się na rzeczach banalnych. (...) Moim credo jest zabieranie głosu w sprawach ważnych. W taki sposób wypowiadałem się od początku. A gdy nasza Redakcja zapraszała go do występu w stalowowolskiej bazylice, odpowiedział: – Oczywiście, bardzo chętnie. Musielibyśmy tylko ustalić termin koncertu odpowiednio wcześniej, ponieważ mój kalendarz jest zajęty na kilka lat. Ów historyczny koncert, poprowadzony przez muzykologa i publicystę Piotra Jackowskiego, odbył się 19 listopada 2007 roku. Maestro Penderecki przybył wówczas do Stalowej Woli wraz z Chórem Polskiego Radia w Krakowie.
„Nasz Czas” nie ograniczał się do opisywania ciekawych wydarzeń. Redakcja stała się animatorem różnych regionalnych inicjatyw. Na podkreślenie zasługuje organizowanie dorocznej Wielkiej Gali „Człowiek Naszego Czasu”, podczas której wręczane są statuetki i przyznawane honorowe tytuły Człowieka Naszego Czasu. W taki sposób honorujemy osoby czyniące dobro w swoich środowiskach, służące ludziom pomocą, wykazujące się zaangażowaniem na rzecz społeczności lokalnych. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się ludzie kultury, samorządowcy, przedsiębiorcy, duchowni, społecznicy.
Pierwsza Wielka Gala odbyła się 4 lutego 2008 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Ta i kolejne uroczystości miały bogatą oprawę artystyczną, co spotykało się z wielkim uznaniem. Oklaskiwano wokalistów, tancerzy, zespoły i kapele ludowe, instrumentalistów, pojawiały się również formy parateatralne. Warto też wspomnieć o samych statuetkach, będących dziełami sztuki. Ich twórcami byli uznani artyści – Krzysztof Czerwiak, Grzegorz Pietruszka i Paulina Kara. W akcie wręczania statuetek uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy i włodarze nadsańskich gmin.
Ponadto tradycją stały się wiosenne i jesienne Międzygminne Spotkania Integracyjne. W maju „Nasz Czas” zaprasza swoich sympatyków do Kochan w gminie Pysznica, korzystając z gościnności artysty rzeźbiarza Stanisława Popka. Natomiast we wrześniu miejscem integracji jest parafia w Woli Rzeczyckiej, gdzie honory gospodarza pełni ks. Marcin Hejman. Podczas spotkań sprawowana jest Msza św. w intencji Redakcji i całego środowiska związanego z „Naszym Czasem”, nadarza się okazja do spacerów i dyskusji. Celebransami Eucharystii są zwykle ks. Franciszek Grela i ks. Rafał Cudziło. Trzeba też wspomnieć o inicjatywie przedsiębiorcy Danuty Hlawacz, która zorganizowała spotkanie integracyjne w Irenie koło Zaklikowa.
Szczególny charakter miało spotkanie w Woli Rzeczyckiej, które odbyło się 17 września 2011 roku. Podczas Mszy św., sprawowanej w rzeczyckiej świątyni parafialnej przez ks. Franciszka Grelę, redaktor naczelny Piotr Jackowski dokonał aktu zawierzenia „Naszego Czasu” Matce Bożej Nadsańskiej. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili Chór Męski, wokalistki i Orkiestra Kameralna Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku pod dyrekcją Edwarda Horoszki.
A oto słowa aktu zawierzenia: – Królowo Korony Polskiej z Nadsańskiej Jasnej Górki w Woli Rzeczyckiej, Matko Boża Nadsańska, stajemy dziś przed Twoim obliczem jako środowisko związane z Magazynem Nadsańskim „Nasz Czas” – twórcy pisma, czytelnicy, sympatycy, przyjaciele, mieszkańcy regionu nadsańskiego. Przychodzimy do Ciebie, aby powierzyć się Twojej opiece i zawierzyć Ci wszystkie nasze dobre intencje. Prosimy, abyś wypraszała nam u Syna swego wszelkie łaski potrzebne do czynienia dobra i niesienia owego dobra ludziom. Obieramy sobie Ciebie za Patronkę Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas” ufając, że zawsze będziesz nam pomocą, ucieczką i obroną.
Nowy rozdział w historii „Naszego Czasu” otworzyło powstanie oficyny wydawniczej Piotr Jackowski Wydawnictwo „Nasz Czas”. Wydawnictwo, które rozpoczęło działalność 1 stycznia 2010 roku, zostało wydawcą Magazynu Nadsańskiego „Nasz Czas”. Nastąpiło wówczas zacieśnienie współpracy z lokalnymi samorządami, zwłaszcza tymi gminami, które utworzyły Lokalną Grupę Działania „SANŁĘG”. Zaczął się wówczas ukazywać kwartalnik „Czas na SANŁĘG”, będący dodatkiem do „Naszego Czasu”. Opisywane w nim były inicjatywy kulturalne i inwestycje, dofinansowywane przez LGD ze środków unijnych.
Na początku 2010 roku pojawiła się możliwość zaprenumerowania pisma. Z takiej możliwości skorzystali nie tylko mieszkańcy Stalowej Woli, lecz także innych nadsańskich ośrodków oraz miast w różnych zakątkach Polski. Jako pierwszy prenumeratorem został stalowowolanin Józef Podsiadło.
Redakcja „Naszego Czasu” otwierała się coraz szerzej na środowisko. Obejmowała patronatem medialnym ciekawe imprezy, uczestniczyła także w zagranicznych podróżach zespołów artystycznych Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. Obszerne relacje z dwóch wypraw na Litwę (maj i czerwiec 2011) zostały zamieszczone w okolicznościowych wkładkach.
Na podkreślenie zasługuje działalność wydawnicza Wydawnictwa „Nasz Czas”. Zapoczątkowało ją wydanie „Trenu Katyńskiego 2010” tarnowskiego autora Zdzisława Cieplińskiego. Publikacją o dużym ciężarze gatunkowym była książka Romana Niwierskiego pt. „Kryptonim Kościół. Dzieje budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli w dokumentach Służby Bezpieczeństwa”. Ukazanie się owej pozycji na rynku, poprzedzone uroczystą promocją, wywołało duże zainteresowanie czytelników. Książka dotarła m.in. do budowniczego wspomnianej świątyni, ks. Władysława Janowskiego, który – chcąc porozmawiać o publikacji i trudnych czasach wznoszenia dzisiejszej bazyliki – gościł kilkakrotnie w siedzibie wydawcy w Stalowej Woli.
Ponadto warto odnotować ukazanie się – dzięki Wydawnictwu „Nasz Czas” – „Legend lipskich” Jerzego Drzewiego, książki „Cerkwie pogranicza” Zofii i Mariusza Bajków oraz folderów „Między Sanem a Łęgiem”, „Gmina Gorzyce 2013” i „Gmina Gorzyce w roku 2014”. Z kolei tomik poezji „In a Word. Selected Poems by Jadwiga Sawa”, zawierający wiersze w języku angielskim i polskim, trafił na rynek amerykański.
Ostatnio bestselerem wydawniczym okazała się książka „Myśli i słowa” z tekstami i mottami ks. Jerzego Warchoła, opublikowanymi w „Naszym Czasie” i biuletynie „Solidarności” Huty Stalowa Wola. Owa pozycja wzbudziła duże zainteresowanie w środowisku, znajdując czytelników w Stalowej Woli i okolicach, na Podkarpaciu oraz poza granicami Polski. Promocja publikacji odbyła się 18 grudnia 2015 roku, w trzecią rocznicę śmierci duszpasterza. Współgospodarzami uroczystości, zorganizowanej w gmachu Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli, byli prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny oraz związkowcy z „Solidarności” Bogusław Kopacz i Edmund Myszka. Stowarzyszenie Literackie „Witryna” w Stalowej Woli nominowało wydawcę i redaktora książki – Piotra Jackowskiego – do Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” za 2015 rok.
Magazyn Nadsański „Nasz Czas” obecny jest także w Internecie. Z myślą o szerokim gronie odbiorców, stworzyliśmy portal regionalny www.naszczas24.pl. Można w nim znaleźć informacje i teksty publicystyczne w kilku działach tematycznych, zapowiedzi nowych numerów pisma, ponadto uwagę zwraca bogata galeria zdjęciowa. Warto też spojrzeć na dane istotne dla prenumeratorów, reklamodawców oraz wszystkich chcących skontaktować się z Redakcją. Odwiedzającym portale społecznościowe polecamy facebookowy profil „Naszego Czasu” www.facebook.com/NaszCzas/.
W jubileuszowym czasie „Naszego Czasu” pragniemy podziękować wszystkim czytelnikom, prenumeratorom, przyjaciołom i sympatykom pisma. Kierujemy ukłon w stronę osób fizycznych, samorządów, instytucji, parafii i firm. Dziękujemy za wspólne czynienie dobra w naszych lokalnych społecznościach, za podejmowanie razem z nami inicjatyw na rzecz mieszkańców. Niech tego dobra będzie jeszcze więcej dzięki zintegrowanym działaniom.

PIOTR JACKOWSKI

Fot. Piotr Jackowski – Okładki pierwszych numerów „Naszego Czasu”, wyeksponowane na wystawie w stalowowolskiej szkole muzycznej (luty 2008)

Udostępnij