Powstała Kuźnia Przedsiębiorczości w budynku przy ul. Kwiatkowskiego 1 w Stalowej Woli, będącym jeszcze nie tak dawno w gestii Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola. Stworzono tu miejsce dla młodego biznesu innowacyjnego, kobiecego, studenckiego, biznesu w branży IT. Działania w tym zakresie prowadzili w ostatnich miesiącach pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego i Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej. – Jest to wynik nakreślonego przeze mnie programu wspierania przedsiębiorczości i innowacji – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Standardy dedykowane dla biznesu w Stalowej Woli pokazuje sala coworkingu. – To nowoczesne spojrzenie na prowadzenie działalności gospodarczej nie tylko polegającej na działalności biznesowej, ale również na współpracy, na podejmowaniu wzajemnych relacji w biznesie, szukaniu wspólnych rozwiązań, wspólnym rozwiązywaniu problemów – wyjaśnia prezydent. Na zapleczu tej sali będą się odbywać spotkania biznesowe, będzie tam również można zawierać umowy.

Ponadto przygotowano blisko dwadzieścia biur, ich średnia wielkość to ok. 20 m kw. Istnieje możliwość ich powiększenia od 40 do 80 m kw. Niektóre są umeblowane, w innych ta kwesta należeć będzie do najemców. Kolejne miejsce warte podkreślenia to sala konferencyjna służąca debatom i szkoleniom.

Celem Kuźni Przedsiębiorczości jest inkubacja, promowanie młodego biznesu. Osoby, które zdecydują się prowadzić tutaj swoją działalność, będą miały warunki preferencyjne. Mogą na nie liczyć firmy innowacyjne, współpracujące z uczelniami wyższymi, mające założenia startupowe. Kolejna preferencja jest dedykowana dla kobiet. – Dla biznesu na szpilkach – zauważa prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Kolejny priorytet to branża IT, branża informatyczna. Stalowa Wola ma ambicje, aby zapraszać tutaj informatyków i objąć ich preferencjami. Podobnie wygląda podejście do stalowowolskiego biznesu studenckiego, prowadzonego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz osób, którym nie minęły jeszcze 24 miesiące od uzyskania dyplomu uczelni stalowowolskich.

Zasady preferencji są proste. Wymienione grupy w pierwszym roku działalności uzyskują 70-procentowy rabat na ceny wynajęcia pomieszczeń. W drugim roku – 50 proc., a w trzecim – 30 proc. Standardowa cena wynajmu wynosi 25 zł za m kw. Uwzględniając rabat, w pierwszym roku działalności ów koszt za użytkowanie 20-metrowego pomieszczenia, korzystania z zaplecza i wsparcia ekspertów, zamknie się kwotą 150 zł miesięcznie. Z kolei w przypadku sali coworkingu cena wynajęcia biurka z dostępem do Internetu i możliwością korzystania z zaplecza wynosi 2 zł za godzinę lub 200 zł w miesięcznym abonamencie. Tutaj także obowiązują wspomniane rabaty.

Inną szansą dla młodych innowatorów jest możliwość skorzystania z usług wirtualnego biura. Mogą oni zarejestrować działalność gospodarczą pod prestiżowym adresem Kwiatkowskiego 1. Pierwsza opcja dotyczy wyłącznie rejestracji firmy, posługiwania się tym adresem, skrzynką pocztową, ponadto chętni będą mogli korzystać – w określonych godzinach – z zaplecza Kuźni Przedsiębiorczości. Cena – 59 zł miesięcznie. W drugiej opcji dochodzi jeszcze obsługa poczty. – A więc pracownicy SSG mają upoważnienie, obsługują pocztę, skanują, wysyłają na wskazany adres elektroniczny. W tym przypadku za 109 zł miesięcznie – informuje włodarz miasta.

– Chciałbym poinformować, że proces scalania dawnej spółki Inkubator Technologiczny, która przekształciła się w Stalowowolską Strefę Gospodarczą, w styczniu tego roku zakończył się sukcesem – stwierdza prezydent miasta. – Zatem nie funkcjonują już dwie spółki w obrębie inkubacji na terenie Stalowej Wol. Mamy jedną spółkę – Miejski Zakład Komunalny – która w swoich działaniach specjalizuje się we wsparciu firm inkubowanych.

Włodarz przypomina, że rok temu poruszył kwestię rozwoju dzielnicy innowacji przy ulicy Kwiatkowskiego. W związku z tym Miejski Zakład Komunalny złożył skuteczną aplikację do marszałka województwa podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę innowacyjnej, modułowej hali przemysłowej. Obiekt powstanie z myślą o średnich i małych firmach prowadzących działalność produkcyjną. Znajdzie się w nim również powierzchnia biurowa. Ponadto w ramach projektu zostaną podjęte działania miękkie dotyczące wsparcia prawnego i księgowego dla firm, które będą funkcjonować w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej. Inwestycja będzie realizowana w roku 2019.

PIOTR JACKOWSKI


Fot. Piotr Jackowski – Kuźnia Przedsiębiorczości czeka na młodych, dynamicznych innowatorów

Udostępnij